Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Dawid Mark (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Dawid Mark (CC0 domena publiczna)
Sztokholm miał wywierać wiosną naciski na rząd Finlandii, aby dostosował swoją strategię walki z pandemią do tej, jaką przyjęto w Szwecji. Tak wynika z raportu fińskiej fundacji SITRA.
Według jego autora, na początku pandemii istniał bliski kontakt między rządami obu krajów. Współpraca układała się dobrze do połowy marca, kiedy Finowie, ogłaszając stan wyjątkowy, zdecydowali się obrać własną strategię walki z koronawirusem opartą na podobnych restrykcjach, jakie wprowadzano w Danii czy Polsce.

Odtąd Sztokholm wielokrotnie zwracał się do fińskich decydentów z prośbami, aby władze unikały wprowadzania lockdownów. Szwedów przeraziło zwłaszcza zamykanie szkół oraz podjęta 27 marca decyzja o blokadzie regionu Uusimaa, w którym znajduje się aglomeracja helsińska.

Raport publicznej fundacji SITRA, która działa pod nadzorem fińskiego parlamentu, opiera się na anonimowych źródłach pochodzących z kręgów rządowych. Dotarł do niego dziennik Expressen.

Gazeta zwróciła się do rządu o komentarz w tej sprawie. Zarówno premier Stefan Löfven, jak i inni członkowie rządu nie chcieli wypowiadać się w tej kwestii.

W czwartek szwedzkie władze poinformowały, że liczba zgonów spowodowanych COVID-19 przekroczyła 10 tysięcy. W sąsiedniej Finlandii koronawirus przyczynił się do śmierci 616 osób.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty