Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Ponad 58 procent Rosjan nie chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi - podało Centrum Analityczne Jurija Lewady.
Większość uczestników sondażu jako powód swojej decyzji podało brak zaufania do preparatu, który nie przeszedł wszystkich testów. Część rosyjskich i zachodnich lekarzy wskazuje, że wykorzystywany w powszechnych szczepieniach preparat Sputnik V nie przeszedł jeszcze trzeciej fazy testów, więc nadal nie wiadomo, jaka jest jego skuteczność.

Z badań sondażowych przeprowadzonych przez Centrum Lewady wynika, że 58 procent Rosjan nie chce się zaszczepić, a 38 wyraziło gotowość przyjęcia preparatu. Wśród zwolenników szczepień są przede wszystkim ludzie z pierwszych grup ryzyka, a więc seniorzy i przewlekle chorzy. Brak wyników testów to główna przyczyna niechęci do poddania się szczepieniu. Rosjanie podnoszą, że nie ma jasności, czy preparat jest skuteczny i nie wiadomo, jakie są ewentualne skutki uboczne.

Badania Centrum Lewady potwierdziły, że 60 procent Rosjan obawia się zakażenia koronawirusem. Wcześniej część rosyjskich firm farmaceutycznych apelowała do rządu, aby nie rejestrowano szczepionki, która nie przeszła wszystkich faz testów. Farmaceuci zwracali także uwagę na trudności z ustabilizowaniem produkcji dużych partii preparatu - tak, aby każda doza spełniała wszystkie parametry jakościowe.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty