Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Moskwie otwarto punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności preparat ma zostać podany medykom, pracownikom służb socjalnych i nauczycielom.
Na początku tygodnia prezydent Władimir Putin polecił rozpoczęcie w Rosji masowych szczepień. Część rosyjskich lekarzy i farmaceutów krytykuje ten projekt twierdząc, że preparat nie jest jeszcze gotowy do masowego wykorzystania.

W Moskwie otwarto 70 punktów szczepień. Docelowo ma ich być 170. Dzień wcześniej uruchomiona została elektroniczna rejestracja chętnych do przyjęcia preparatu. Mer Moskwy Siergiej Sobinin poinformował, że w pierwszym dniu rejestracji zapisało się ponad 5000 chętnych. Według radia Echo Moskwy - część z tych osób została nakłoniona przez swoich przełożonych.

Rosyjskie media zauważają, że Szczepionka nie zostanie podana wszystkim. Wyłączeni są nieletni i osoby powyżej 60. roku życia, a także przewlekle chorzy, kobiety w ciąży i karmiące matki. Podawany preparat to „Sputnik V”, opracowany przez Moskiewskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii.

Część rosyjskich lekarzy przypomina, że substancja nie przeszła testów przewidzianych międzynarodowymi normami. Natomiast, niektórzy przedstawiciele rosyjskich firm farmaceutycznych zwracają uwagę na niestabilność produkcji jednego z dwóch komponentów szczepionki. Według nich, przy większych ilościach substancja nie spełnia wszystkich wymogów jakościowych.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty