Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
W Stanach Zjednoczonych szczepionka na Covid-19 w pierwszej kolejności powinna trafić do szpitali i przychodni oraz domów spokojnej starości.
Taką rekomendację przedstawił amerykańskiemu rządowi zespół niezależnych ekspertów. Szczepienia na koronawirusa mają rozpocząć się w USA już w tym miesiącu.

Niezależna komisja ekspertów działająca przy Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stosunkiem głosów 13:1 przyjęła rekomendację, według której szczepionkę powinny w pierwszej kolejności otrzymać osoby najbardziej narażone na zarażenie lub poważne skutki Covid-19. Do tej grupy zaliczono przede wszystkim 3 miliony pracowników i pensjonariuszy domów spokojnej starości. To właśnie tam zmarło 39% procent wszystkich ofiar koronawirusa.

Wśród pierwszych zaszczepionych na Covid-19 powinni znaleźć się także pracownicy służby zdrowia najbardziej narażeni na ryzyko infekcji. Kolejne szczepienia obejmą prawdopodobnie seniorów oraz osoby z poważnymi chorobami takimi jak cukrzyca. Formalnej rekomendacji w tej sprawie jeszcze jednak nie wydano.

Dwie firmy - Moderna i Pfizer wystąpiły do amerykańskiego rządu o zgodę na dystrybucję szczepionki na Covid-19. Jeśli taka zgoda zostanie szybko wydana, to 20 milionów Amerykanów może zostać zaszczepionych do końca roku, a kolejne 30-35 milionów - w styczniu. Dla całej populacji USA szczepionka ma być dostępna w okolicach maja, czerwca przyszłego roku.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty