Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Precedensowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku o odszkodowanie za zakaz pracy w stanie wojennym.
Działaczka "Solidarności" Regina Jung dostanie ponad 574 tysiące złotych. W pierwszej instancji, w lutym tego roku, Sąd Okręgowy w Gdańsku przyznał kobiecie 10 razy mniejszą kwotę. Działaczka odwołała się od wyroku, a Sąd Apelacyjny całkowicie przyznał jej rację.

Jak podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Leszek Mering, roszczenia kobiety są słuszne.

- Po procesie politycznym Regina Jung miała swoisty wilczy bilet, który uniemożliwiał jej podjęcie ponownego zatrudnienia. Sąd Apelacyjny uznaje, że odszkodowanie należne osobom represjonowanym za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, za szkodę spowodowaną pozbawieniem możliwości wykonywania pracy zarobkowej, powinno kompensować całość utraconych zarobków - mówił sędzia Mering.

Regina Jung ma 86 lat, jest absolwentką Politechniki Gdańskiej. W latach 1953-1958 była pracownikiem Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich "Szkuner" we Władysławowie, a następnie Urzędu Morskiego w Szczecinie. W latach 1962-1982 starszym projektantem w Biurze Projektów Budownictwa Morskiego "Projmors" w Gdańsku. Od września 1980 roku była w NSZZ "Solidarność", wiceprzewodniczącą Koła Zakładowego w "Projmorsie".

Od 13 do 16 grudnia 1981 roku uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej imienia Lenina. Po pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 roku została aresztowana. W 1982 roku skazano ją w trybie doraźnym na karę 3 lat więzienia. Osadzona w zakładzie karnym w Bydgoszczy-Fordonie została zwolniona 26 lipca 1983 roku na mocy amnestii. Od 1983 roku do 1989 roku nie mogła znaleźć nigdzie zatrudnienia. Dziesięciokrotnie zwracała się o przywrócenie do pracy. W końcu wiosną 1989 roku została przywrócona do pracy w "Projmorsie".
Jak podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia Leszek Mering, roszczenia kobiety są słuszne.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty