Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / EliasSch (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / EliasSch (CC0 domena publiczna)
Paryski dom aukcyjny Artucurial przeprowadził licytację fragmentu dawnych schodów wieży Eiffla. Zabytkowy fragment tak zwanej "żelaznej damy" został kupiony za 205 tysięcy euro, przy cenie wywoławczej wynoszącej 40 tys.
Licytacja w domu aukcyjnym Artcurial trwała kilka minut, zanim aukcjoner zatwierdził sprzedaż schodów za kwotę 205 tysięcy euro. Tożsamość nabywcy nie jest znana. Zakupiony przez niego fragment liczy 14 stopni, waży tonę i ma ponad 2,5 metra wysokości.

Przed aukcją schody zostały całkowicie odrestaurowane i pomalowane w kolorze zwanym "brązem wieży Eiffla". Wylicytowany zabytek jest siedemnastym fragmentem oryginalnych schodów wieży zaprojektowanych przez inżyniera Gustawa Eiffela w 1889 roku. Od czasu budowy "żelaznej damy" schody te łączyły drugie piętro z trzecim. W 1983 roku zostały uznane za zbyt niebezpieczne. Usunięto je z wieży i podzielono je na 24 fragmenty, z których większość trafiła do prywatnych kolekcjonerów.

W ostatnich latach trzy z nich zostały sprzedane na aukcjach, za kwoty od 169 tysięcy do ponad pół miliona euro. Zakupili je kolekcjonerzy z Bliskiego Wschodu, Azji i Stanów Zjednoczonych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty