Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / markusspiske (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / markusspiske (CC0 domena publiczna)
W Czechach miała ruszyć sprzedaż elektronicznych winiet uprawniających do przejazdu tamtejszymi autostradami. Wystąpiły jednak problemy z uruchomieniem systemu.
Ministerstwo transportu zapewnia, że do końca dnia sprzedaż e-winiet zacznie działać.

Elektroniczna winieta zastąpi w Czechach tę tradycyjną, naklejaną na przednią szybę auta. Będzie można ją kupić przez internet, w automatach, na poczcie oraz na wybranych stacjach benzynowych. Tak jak dotychczas, dostępne będą winiety 10-dniowe, 30-dniowe i roczne. Ich ceny pozostaną bez zmian.

System sprzedaży e-winiet wart około 12 milionów euro opracowała państwowa firma Cendis. Miał zacząć działać dzisiaj, jednak od rana nie ma możliwości zakupu winiet. Minister transportu Karel Havlicek zapewnił, że sprzedaż będzie uruchamiana stopniowo do końca dnia.

"To nic niezwykłego przy uruchamianiu tak dużych systemów. Zależy nam na bezpieczeństwie. E-winiety działają, ale nie chcemy, by system został obciążony" - powiedział minister Havlicek.

Elektroniczne winiety będą obowiązywały w Czechach od nowego roku. Tradycyjne winiety wykupione na bieżący rok zachowają ważność do końca stycznia.
Relacja Wojciecha Stobby [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty