Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Szwedzka Rada ds. Zapobiegania Przestępczości zbada, jaki odsetek - wśród ofiar i sprawców napadów rabunkowych w Szwecji - stanowią obcokrajowcy.
W ubiegłym roku odnotowano tam najwyższy od dekady wzrost tego rodzaju przestępstw.

Od wielu miesięcy trwa w Szwecji debata na temat - niejednokrotnie bardzo brutalnych -napadów rabunkowych. Media publikują informacje o tym, że ofiarami napadów padają rodowici Szwedzi. Jednocześnie wskazują, że sprawcami większości napadów są młodociani przestępcy z przedmieść zamieszkiwanych głównie przez imigrantów.

Pierwszy raz od piętnastu lat rządowa instytucja postanowiła zbadać czy jest tak w rzeczywistości.

- Na podstawie przeprowadzonych do tej pory rozmów z ofiarami i sprawcami tego rodzaju przestępstw widzimy, że młodzi chłopcy napadają na swoich rówieśników lub młodszych od siebie kolegów. Z danych policji wiemy, że zarówno ofiary, jak i sprawcy wielu napadów rabunkowych pochodzą z dzielnic najbardziej narażonych na społeczne wykluczenie - mówiła w szwedzkiej telewizji Maria von Bredow z Rady ds. Zapobiegania Przestępczości.

W 2019 roku odnotowano łącznie 7741 zgłoszeń dotyczących napadów rabunkowych. To najwięcej od 10 lat i prawie o tysiąc więcej niż w 2018 roku.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty