Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.twitter.com/premierrp/Archiwum
Fot. www.twitter.com/premierrp/Archiwum
W Budapeszcie odbędzie się w czwartek spotkanie premierów Polski i Węgier - Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana. Temat rozmowy - budżet Unii Europejskiej na najbliższe lata.
Polska i Węgry to dwa kraje, które sprzeciwiają się przygotowanemu projektowi budżetu. Warszawa i Budapeszt są krytyczne wobec propozycji powiązania wypłaty środków europejskich z oceną stanu praworządności. O przyjęcie unijnego projektu apelowała tymczasem w środę większość polskich senatorów.

W środę szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski podkreślił, że po tym jak Węgry i Polska zagroziły użyciem weta w sprawie unijnego budżetu, "ze strony niemieckiej prezydencji nastąpiło przemyślenie tematu i są sygnały, które świadczą o tym, że jest z tamtej strony chęć kompromisu".

Szef węgierskiego rządu wcześniej powiedział, że uzależnienie unijnego budżetu oraz pakietu odbudowy od warunków, które nie określają dokładnie, czym jest naruszenie praworządności i które mogą doprowadzić do wprowadzania politycznie motywowanych sankcji budżetowych, zagrażają zaufaniu wśród państw członkowskich oraz interesom Węgier.

Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa z powodu dołączenia do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządności.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty