Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fotoblend (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fotoblend (CC0 domena publiczna)
Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmą Moderna na dostawy 160 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.
To szósty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Komisję, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich. W ubiegłym tygodniu firma Moderna poinformowała, że jej szczepionka ma skuteczność 94,5 procent.

Komisja przyznaje, że badania kliniczne szczepionki tej firmy są najbardziej obiecujące. Ale prowadzi rozmowy z kilkoma firmami i już ma zakontraktowanych prawie 2 miliardy dawek szczepionek.

- Pierwsi Europejczycy mogą zostać zaszczepieni przed końcem grudnia. Nareszcie widzimy światełko w tunelu - powiedziała Ursula von der Leyen.

Komisja podkreśla, że na unijny rynek dopuszczone zostaną tylko te szczepionki, które są bezpieczne, skuteczne i najpierw będą musiały uzyskać pozytywną ocenę Europejskiej Agencji Leków. Szefowa Komisji dodała, że teraz kraje członkowskie muszą przygotować się do szczepień.

- Bo to jest nasz bilet, który pozwoli wyjechać z pandemii - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Chodzi o przygotowanie się do transportu i przechowywanie szczepionek, stworzenie centrów szczepień oraz wyszkolenie personelu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty