Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin]
Polonia mieszka w stanach bardzo ważnych dla wyniku amerykańskich wyborów prezydenckich - mówi Polskiemu Radiu amerykański politolog polskiego pochodzenia, Dominik Stecuła z Colorado State University.
Według politologa, obaj kandydaci wykonują gesty pod adresem Polonii i zabiegają o polskie głosy.

W 2016 roku Donald Trump został prezydentem dzięki zwycięstwom w stanach Michigan, Wisconsin oraz w Pensylwanii. W Michigan i Wisconsin Polonia - Amerykanie polskiego pochodzenia - stanowią około 10 procent mieszkańców, a w Pensylwanii 7 procent. W większości są to ludzie, których przodkowie pochodzą z Polski, ale sami nie mówią po polsku.

- Są to ludzie, którzy czują przynależność do polskiej kultury - wychowując się chodzili do polskiego kościoła, chodzą do polskiego sklepu, lubią polskie jedzenie - tłumaczy doktor Dominik Stecuła.

Naukowiec wymienia również konserwatyzm Polonii, przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poczucie, że jest ignorowana przez mainstream.

- Kampania Trumpa ze swoimi antyestablishmentowymi postulatami trafiła w 2016 roku na podatny grunt, jeśli chodzi o zapomniane miejsca w Ameryce i urazę, jaką czują Amerykanie polskiego pochodzenia do elit - powiedział Dominik Stecuła.

Politolog uważa, że w tym roku obaj kandydaci podejmują próby wyciągnięcia ręki do Polonii. Donald Trump zniósł wizy dla Polaków i odwiedził Narodowe Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Joe Biden wypowiedział się z okazji Dnia Pułaskiego i wydał oświadczenie dotyczące wsparcia dla Polski w kwestiach obronnych i niezależności energetycznej.

Dominik Stecuła wraz z prestiżowym „Piast Institute” przeprowadzi w tym roku drugą edycję badania Polish Americans Today, którego celem jest lepsze poznanie i zrozumienie amerykańskiej Polonii. Będzie ono obejmować demografię, kwestie społeczne i ekonomiczne a także preferencje polityczne Amerykanów polskiego pochodzenia. Badanie jest dostępne w Internecie na stronie www.polishamericanstudy.com.

Poprzednia edycja badania Polish Americans Today ukazała się w formie książki w 2010 roku. Do dziś stanowi ona cenne źródło informacji o Polonii dla naukowców, dziennikarzy i polityków. Badaniem z 2010 roku kierował nieżyjący już doktor Thaddeus Radzilowski, obecnym kieruje dyrektor wykonawcza „Piast Institute”, Virginia Skrzyniarz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty