Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o zakończenie protestów i odłożenie sporów światopoglądowych na czas po pandemii, by nie przyczyniać się do jej rozwoju.
Na konferencji prasowej zapewnił, że rząd jest gotów, by szybko wdrożyć prezydencką nowelizację w sprawie aborcji.

- Ta dzisiejsza koncepcja i propozycja pana prezydenta, naprawdę powinna bardzo dużo dać wszystkim do myślenia. Ponieważ w jasny sposób interpretuje przepisy i pokazuje, że te wszystkie obawy są bezprzedmiotowe. Nie należy się tym niepokoić. Mogę zadeklarować, że ta propozycja pana prezydenta jest propozycją na pewno bardzo dobrą. Ona rozpoczyna dialog - mówił premier.

Mateusz Morawiecki potępił także akty wandalizmu, do których dochodzi podczas protestów.

W piątek do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerwania ciąży z dnia z 7 stycznia 1993 roku. Składa się z dwóch artykułów.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, zgodnej z zasadami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która przewiduje możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, "gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

Protesty przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego trwają od ubiegłego tygodnia. Orzekł on, że aborcja w przypadku podejrzenia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, jest niezgodna z ustawą zasadniczą.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o zakończenie protestów i odłożenie sporów światopoglądowych na czas po pandemii, by nie przyczyniać się do jej rozwoju.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty