Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Prezydent wydał też oświadczenie.
Prezydencki projekt dopuszcza aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu prowadzącego do śmierci dziecka, ale jednocześnie chroni na przykład dzieci z zespołem Downa.

Prezydent jest zdania, że to rozwiązanie oddaje "istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego”.

Prezydent ocenił, że niezależnie od zmian w prawie, trzeba szczególną opieką objąć rodziny i samotne matki, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. "Będę domagał się od rządu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym” - zapowiada prezydent.

Piątek był 9. dniem manifestacji wobec decyzji Trybunału, który uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją.

Na ulicach Szczecina manifestacja przeszła w strugach deszczu przy dźwiękach muzyki techno. W warszawie zebrało się w piątek ok. 100 tys. osób. Doszło do strać z pseudokibicami, policja aresztowała 30 osób.

Poniżej pełna treść oświadczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Szanowni Państwo!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października uznający za niezgodną z Konstytucją RP jedną z trzech przesłanek, które zezwalały na legalną aborcję w Polsce, wywołał olbrzymie społeczne emocje. Osobiście podzielam pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, mówiłem o tym wielokrotnie publicznie. Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa. Wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Wyrok Trybunału doprowadził jednak również do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie. To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką.

Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków.

Niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym.

Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Oświadczenie Prezydenta RP.

Projekt Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny.

Dodaj komentarz 12 komentarzy

A jaki jest wzór na określenie tego "wysokiego prawdopodobieństwa"? I ilu tych Polaków, to większość?
Mydlenie oczu ?
..łydy się trzęsą.. oj, trzęsą... teraz już wiecie napewno, "to już jest koniec". A za rogiem rozliczenia.
Prezyden Andrzej Duda miał się rozwieść z pierwszą damą ale dla potrzeby wyborów zmienili zdanie. Morawiecki ukrywał majątek przepisując na żonę.... ja im nie ufam
sam się rozwiedź z PO !
ale wy jesteście głupole !
Panie Maciek - jak Pan czyta "Na żywo" "fakt" i inne tego typu szmatławce, to samą prawdą Pan żyje widzę :D
ciemnota daje się manipulować...
a jeśli chodzi o cała ustawę, to dla mnie sprawa jest jasna i powinna dotyczyć każdej ustawy: jeśli rządząca władza ma większość, tzn. że większość narodu ją wybrała, czyli ma prawo wprowadzać ustawy jakie są bliskie poglądom właśnie tej więszkości wyborców, na tym polega demokracja. A mniejszość z pokorą i uczciwością przyjmuje stanowisko większości. I nie ważne czy rządzi PiS czy Po czy SLD. Ja głosowałem na PO i nie wygrali po raz drugi do parlamentu - ale dzięki temu się zorientowałam, że są lepsi niż oni (choć mogliby byc jeszcze lepsi). Najprostrzy przykład - nigdy Polacy nie mieli tyle dobrobytu co teraz, zawsze bylo tylko gorzej. Póki co alternatywy lepszej niz PiSowcy nie ma i za horyzontem nie widzać niestety... :/
Kłamczuch dał głos.
Weźcie sobie tam w tej farmie zmieńcie szablon z jakiego pisać posty, bo głosowałem na PO ale..., kiedyś popierałem te protesty, ale.... Przecież to z daleka śmierdzi ustawką. Po pierwsze to właśnie po to jest demokracja żeby móc wyjść i protestować, rozumem że na Białorusi też powinni uszanować wolę ludu i zostawić Łukaszenkę w spokoju? Co do dobrobytu, to jeśli go mierzyć socjalem albo wysokością pensji minimalnej to tak, jest bogato, ale z drugiej strony mamy inflację która jest najwyższa w UE a np wzrost cen nieruchomości jest drugi najwyższy w UE. Co z tego że za PiSu wzrosła pensja minimalna o 500zl skoro taka cena mieszkania w Szczecinie w tym czasie wzrosła z 4.5tys do 7tys za metr, a władza się tym za bardzo nie przejmuje bo władza zarabia bardzo dobrze, tu również się zgodze, takiego dobrobytu w wyciąganiu ręki po pieniądze nie było nigdy. I na koniec- poza Konfederacja każdy wybór będzie lepszy jak POPiS.
sponsorowane przez zagranice protesty to tak jak mówisz ustawki !
nie dajmy się nabrać !
kaczuszka odpłynęła... tak to jest jak niewolnik mówi że ma miskę ryżu więcej.... dobrobyt.. używacie słów których znaczenia kompletnie nie znacie.. irakijki, te, które nie mogą się same poruszać bez zasłoniętej twarzy po ulicach, mają więcej swobód niż WY
drugi umysłowy .. poza Konfederacją masz ....... pozostałych z ekipy!!!
ŻADNEJ ZMIANY ... sam POPiS to wierzchołek góry lodowej
PO moja idolka wróć !
nie daj się Konfederacji ! ;)
nooo i dobrze że Trzaskowsski i Nitrlas spada na DNO !

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty