Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Ursula von der Leyen. Fot. wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
Ursula von der Leyen. Fot. wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen
Komisja Europejska przeznaczy 220 milionów euro na transport pacjentów zakażonych koronawirusem między państwami członkowskimi.
Chodzi o ułatwienie transgranicznego leczenia i wsparcie krajów we współpracy. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen na zakończenie wideoszczytu poświęconego walce z koronawirusem.

- Rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy nasze systemy opieki zdrowotnej, jeśli nie będziemy działać natychmiast. Ważne jest by działać spójnie. Im bardziej kraje będą się wymieniać informacje, tym lepsza będzie koordynacja odpowiedzi. Komisja poinformowała, że udostępnimy 220 milionów euro na sfinansowanie bezpiecznego, transgranicznego transportu pacjentów tam gdzie będzie to potrzebna. Ale by pieniądze zostały wydane dobrze potrzebna jest dobra wymiana informacji - powiedziała.

Komisja zapowiedziała też, że uruchomi platformę dla specjalistów, by mogli się wymieniać informacjami na temat pandemii. Ponadto Bruksela będzie zabiegać o zatwierdzenie na poziomie unijnym szybkich, antygenowych testów. Chodzi o uzyskanie pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków.

Testy antygenowe nie są tak precyzyjne jak te tradycyjne, z wymazem, ale pozwolą odciążyć laboratoria i będą pomocne w utrzymaniu swobodnego podróżowania między krajami. Europejskie stolice pracują nad wspólnym uznawaniem tych testów.
- Komisja poinformowała, że udostępnimy 220 milionów euro na sfinansowanie bezpiecznego, transgranicznego transportu pacjentów tam gdzie będzie to potrzebna. Ale by pieniądze zostały wydane dobrze potrzebna jest dobra wymiana informacji - powiedziała.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty