Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JolEnka (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JolEnka (CC0 domena publiczna)
Ukraińcy głosowali w niedzielę w wyborach lokalnych. Wybierali między innymi merów miast, przewodniczących wsi i radnych różnych szczebli samorządu.
W ukraińskiej stolicy najwięcej głosów zdobył dotychczasowy mer - były bokser Witalij Kliczko. Przy okazji wyborów prezydent Wołodymyr Zełenski zorganizował ogólnoukraińską ankietę. Jej forma i przebieg budzą wiele kontrowersji.

Z pierwszych danych exit poll, ogłoszonych po zamknięciu lokali wyborczych, wynika, że w Kijowie najwięcej głosów, bo niemal 48 procent, uzyskał Witalij Kliczko. Jeśli taki wynik się potwierdzi, konieczna będzie druga tura wyborów. W Kijowie wygrała też partia Witalija Kliczki "Udar", zdobywając 20 procent głosów. Na drugim miejscu, z 18 procentami głosów, znalazła się

Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, na trzecim partia obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego "Sługa Narodu" z 9 procentami głosów. W drugim co do wielkości ukraińskim mieście - Charkowie - w pierwszej turze najprawdopodobniej wygrał dotychczasowy mer Hennadij Kernes, który obecnie jest na leczeniu w Niemczech w związku z ciężkim przebiegiem Covid-19.

Wychodzący z lokali wyborczych mogli oddać głos w ankiecie prezydenta Zełenskiego, w której pytał on Ukraińców między innymi o możliwość wprowadzenia kary dożywocia za korupcję, czy też o legalizację medycznej marihuany.

Sama ankieta była krytykowana jako ukryta agitacja wyborcza. Okazało się jednocześnie, że ankieterzy dotarli jedynie do połowy lokali wyborczych, a wśród przeprowadzających ankiety zdarzały się osoby niepełnoletnie.
Relacja Pawła Buszki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty