Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Polscy eurodeputowani pozytywnie ocenili piątkowe ustalenia Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy unijnej polityki rolnej.
O ostatecznym kształcie przepisów zdecydują w negocjacjach przedstawiciele Europarlamentu i krajów członkowskich.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk uważa, że z punktu widzenia polskich interesów ważną rzeczą jest uzgodnienie, by co najmniej 30 procent z płatności bezpośrednich było przeznaczanych na programy ekologiczne.

"Oznacza to, że mniejsze gospodarstwa, których w Polsce jest sporo, jeżeli będą realizowały takie ekoprogramy, a to są dosyć prościutkie rzeczy, na przykład hodowla niedużej liczby zwierząt w oparciu o własne pasze, sporo gospodarstw może je realizować od ręki, dostaną za to dodatkowe pieniądze" - podkreślił europoseł Kuźmiuk w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką.

Europarlament poparł też wprowadzenie definicji "rolnika aktywnego zawodowo", o co zabierał europoseł Jarosław Kalinowski. "Tak, żeby to prawdziwi rolnicy byli beneficjentami płatności z programów rolno-środowiskowych" - wyjaśnił europoseł. Podkreślił, że umożliwi to rolnikom, szczególnie z Polski, pełne wykorzystanie unijnych funduszy.

Z tegorocznego raportu PAN wynika, że 70 procent osób, które w Polsce składają wnioski o dopłaty, nie prowadzi działalności rolniczej.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty