Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Premier Morawiecki z mównicy sejmowej przedstawił raport o walce z koronawirusem.
- Na początek chciałem przywołać słowa autorytetu medycznego prof. Zembali, który powiedział, że w obecnej sytuacji wszyscy powinni współpracować ponad podziałami. To solidarność w podejściu do epidemii pomogła nam wiosną - mówił premier.

The Lancet opublikował wspólny konsensus naukowców COVID-19 rozprzestrzeniania się przez kontakt społeczny, bliskość społeczną, bo one powodują zakażanie się nawzajem ludzi. Są bardzo dobrym pasem transmisji koronawirusa do innych osób. Drugi punkt tego konsensusu to tzw. teoria odporności stadnej - jest to błędna opinia. Bo nie dość, że duża część populacji ulegnie zakażeniu, to nie ma tutaj żadnej gwarancji, że za chwilę nie wybuchnie większe ognisko zakażenia - mówił Mateusz Morawiecki.

To, co jest konsensusem w walce z koronawirusem to ograniczanie kontaktów, maseczki, dystans, dezynfekcja, warunki sanitarne, wentylowanie pomieszczeń i wietrzenie. To przerywa najbardziej skutecznie transmisję wirusa.

Mamy do czynienia z bardzo groźnym zjawiskiem - drugą falą koronawirusa. Zależni jesteśmy od tego czy wynaleziona zostanie szczepionka. I z pewnymi fluktuacjami możemy mieć do czynienia jeszcze przez długi czas - przyznał premier Morawiecki.

Nasza strategia to tak budować życie społeczne i gospodarcze, żeby móc uczyć się, pracować i żyć, nie zamykać gospodarki, a jednocześnie przecinać pas transmisyjny rozprzestrzeniania się wirusa - kontynuował szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w walce z koronawirusem rząd ma cztery główne linie obrony, oprócz rygorów i obostrzeń, to system ochrony zdrowia, także tworzenie dodatkowych łóżek szpitalnych oraz tworzenie szpitali tymczasowych.

Premier dodał, że należy nastawić się na dłuższą walkę z pandemią, bo - jak stwierdził - dziś nikt nie wie, ile ona potrwa. Szef rządu zapowiedział jednocześnie, że zostaną podjęte wszelkie niezbędne działania, by chronić seniorów, służbę zdrowia, gospodarkę i zdrowie obywateli..

Premier zaznaczył, że nie może obiecać, iż "za parę miesięcy COVID zniknie, bo tego nikt dzisiaj nie wie". "Może będzie kolejna fala, może będzie szczepionka - tego dzisiaj nie wiemy, ale mogę obiecać, że zrobimy wszystko, żeby bronić naszych seniorów, chronić gospodarkę i chronić służbę zdrowia, chronić zdrowie i życie wszystkich naszych obywateli" - oświadczył szef rządu.

"Jeśli popełniliśmy jakieś błędy, to się do nich przyznajemy - kto nie popełnia błędów, niech pierwszy rzuci kamieniem" - dodał premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że przed nami najtrudniejsze dla Polski "miesiące i kwartały" od dziesięcioleci. Jak mówił, epidemia koronawirusa - jak wszystkie inne - zostanie przez człowieka w skuteczny sposób zwalczona.
Premier przekonywał, że w poprzednich miesiącach rząd ulepszał system testowania pod kątem obecności koronawirusa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty