Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.facebook.com/MorawieckiPL
Fot. www.facebook.com/MorawieckiPL
Premier Mateusz Morawiecki apeluje do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o jak najszybsze uchwalenie w izbie wyższej nowelizacji ustawy dotyczącej walki z epidemią koronawirusa. Wzywa też opozycję do wspólnego działania w tej walce.
Premier w wypowiedzi zamieszczonej na Facebooku podkreśla, że "dziś wszyscy musimy zjednoczyć się, by wygrać z koronawirusem".

Dziś ja również chcę zaapelować o rezygnację z obstrukcji, z przerw, odroczeń, ze zwlekania. Chcę się zwrócić do marszałka Senatu o pilne przeprocedowanie tej ustawy w izbie wyższej zaraz po jej prawdopodobnym przyjęciu przez Sejm. Jestem gotowy wytłumaczyć panu marszałkowi podczas spotkania, jak ważne są to rozwiązania, jak bardzo pomogą pielęgniarkom, lekarzom w realizacji ich zadań - powiedział premier.

W środę Sejm zajmie się między innymi projektem ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej przeciwdziałania epidemii COVID-19. Zakłada on między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem. W projekcie wprowadza się też możliwość oddelegowania pracowników medycznych do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z COVID-19. Do pracy w tych placówkach będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej, po spełnieniu przez nich określonych warunków.

Swoje propozycje przygotowały kluby opozycyjne. Koalicja Obywatelska zaproponowała, by w przypadku zamawiania sprzętu medycznego przez jednostki samorządu terytorialnego nie stosować prawa zamówień publicznych. Projekt Lewicy zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Propozycja PSL-u zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 złotych dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.


Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty