Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Naczelna Izba Lekarska apeluje o zmiany w przepisach mających pomóc w walce z pandemią koronawirusa.
Zdaniem samorządu lekarskiego, projekt zmian szeregu ustaw, którym we wtorek miał zająć się Sejm, nie zawiera wszystkich rozwiązań potrzebnych do walki z pandemią.

Andrzej Matyja - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - zaznacza, że samorząd sprzeciwia się nakładaniu na lekarzy oraz organizacje lekarskie nowych obowiązków. Izba Lekarska domaga się także 100 procentowych dodatków do pensji dla personelu medycznego zajmującego się chorymi z Covid-19.

W środę Sejm zajmie się między innymi czterema projektami ustaw dotyczących przeciwdziałania epidemii Covid-19. W pierwszej kolejności zostanie rozpatrzony projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z Covid-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem. W projekcie wprowadza się też możliwość oddelegowania pracowników medycznych do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z Covid-19. Do pracy w tych placówkach będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej, po spełnieniu przez nich określonych warunków.

Posłowie wysłuchają też informacji premiera na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby Covid-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty