Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Związek Zawodowy Policjantów w Szwecji domaga się od rządu zwiększenia liczby funkcjonariuszy i postuluje zatrudnienie kilkuset stróżów prawa... z sąsiedniej Norwegii. Pomysł popiera szwedzka opozycja.
Związkowcy chcą, aby rząd zbadał możliwość rekrutacji do szwedzkiej policji Norwegów, którzy po ukończeniu szkoły policyjnej nie znaleźli jeszcze zatrudnienia. Szacuje się, że bez pracy pozostaje tam ok. 600 młodych stróżów prawa.

- Szwecja potrzebuje więcej policjantów. Jedną z możliwości jest zatrudnienie funkcjonariuszy z Norwegii, Finlandii czy Danii. Sprawą musi zająć się rząd, mówił w szwedzkim radiu publicznym Johan Pehrson deputowany partii Liberałowie. Również inne ugrupowania opozycyjne są pozytywnie nastawione do takiego rozwiązania. Rządzący są bardziej sceptyczni i powołują się na ustawę o policji, w myśl której zawód ten mogą wykonywać wyłącznie obywatele Szwecji.

Powodem braków kadrowych szwedzkiej policji jest rosnąca od paru lat liczba zwalniających się z pracy funkcjonariuszy. Z powodu niskich zarobków miejsca w szkołach policyjnych świecą pustkami. Szacuje się, że do 2024 roku w policji, powinno pracować o 8 tysięcy funkcjonariuszy więcej.

Szwedzka policja zatrudnia obecnie 34 tysiące osób, w tym 21 tysięcy policjantów.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty