Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
36 lat temu zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko. Duszpasterz robotników i warszawskiej Solidarności 19 października 1984 roku został uprowadzony i brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.
Miał 37 lat. Parafianka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Anna Pietraszek wspomina, że wiadomość o zaginięciu księdza była ciosem w serce.

Parafianie dowiedzieli się o porwaniu księdza Jerzego podczas oczekiwania na mszę świętą w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie. - Wszyscy czuli, że stało się coś złego - wspomina Anna Pietraszek. - Nie ma księdza. Jest niedziela, powinien mieć swoją mszę o 10:00. Napięcie, czekamy. Wychodzi ksiądz Bogucki i mówi: tylko nie dajmy się sprowokować. Atmosfera była tak gęsta, narastało coś złego.

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z czwartego Departamentu MSW, przebranych za funkcjonariuszy "drogówki". Po brutalnym pobiciu i torturach, esbecy skrępowali księdza sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do rzeki. Zwłoki kapłana wyłowiono z zalewu na Wiśle 30 października 1984 roku.

Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 roku. Uczestniczyło w nim około 800 tysięcy ludzi.

W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki odprawiona zostanie Msza święta o godz. 18 w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie z modlitwą o Jego kanonizację.
Parafianka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Anna Pietraszek wspomina, że wiadomość o zaginięciu księdza była ciosem w serce.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty