Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

47-letni nauczyciel Samuel Paty został brutalnie zamordowany przez czeczeńskiego uchodźcę w piątek w okolicach Paryża. źródło: https://www.lemonde.fr/
47-letni nauczyciel Samuel Paty został brutalnie zamordowany przez czeczeńskiego uchodźcę w piątek w okolicach Paryża. źródło: https://www.lemonde.fr/
W Paryżu tysiące osób wzięło udział w demonstracji, aby oddać hołd nauczycielowi zamordowanemu w piątek przez islamistę. Demonstranci chcieli także wyrazić poparcie dla wartości francuskiej Republiki, takich jak wolność słowa i nauczania.
Kilka tysięcy osób zgromadziło się w Paryżu na placu Republiki. Pamięć zamordowanego nauczyciela uczczono minutą ciszą oraz brawami. Kilka razy odśpiewano także francuski hymn - "Marsyliankę".

Demonstranci trzymali karykatury proroka Mahometa opublikowane przez tygodnik Charlie Hebdo oraz transparenty.

- Napisałem, że musimy pójść na wojnę za 'nazislamizmem' - czyli islamizmem, który działa tak samo jak nazizm - tłumaczył jeden z demonstrantów.

- Pięć lat temu strzelali do nas. W 2020 roku obcinają głowy. Kiedy skończy się ten horror? Domagamy się odpowiedzi - pytał inny uczestnik zgromadzenia.

Wielu Paryżan obecnych na dzisiejszej manifestacji brało udział w podobnym zgromadzeniu w 2015 roku, po zamachu na redakcję tygodnika Charlie Hebdo.

- Przyniosłem ten sam napis. I musiałem niestety coś dopisać - jesteśmy solidarni z nauczycielami i bronimy wolności słowa - mówił jeden z demonstrantów.

W zgromadzeniu uczestniczyli przedstawiciele lewicowych ugrupowań politycznych oraz minister Edukacji Narodowej Jean-Michel Blanquer. Obecni byli także przewodniczący związków zawodowych nauczycieli oraz stowarzyszenia antyrasistowskie.

47-letni nauczyciel Samuel Paty został brutalnie zamordowany przez czeczeńskiego uchodźcę w piątek w okolicach Paryża. Wcześniej, przez kilka dni otrzymywał groźby i był nękany po tym, jak pokazał na lekcji karykatury proroka Mahometa, publikowane przez satyryczny tygodnik "Charlie Hebdo".
Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty