Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wobec pięciu aresztowanych prokuratura wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wobec pięciu aresztowanych prokuratura wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prokuratura Regionalna w Poznaniu złoży zażalenie na decyzję sądu w sprawie aresztu dla biznesmena Ryszarda K.
W sobotę wieczorem sąd odrzucił wnioski o areszt wobec pięciu osób zamieszanych w działanie na szkodę spółki Polnord.

Rzecznik poznańskiej Prokuratury Regionalnej prokurator Anna Marszałek powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że prokuratura zaskarży wszystkie pięć decyzji sądu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy prokuratura złoży zażalenia w tej sprawie.

Jak informuje prokuratura, skutkujące zarzutami obszerne śledztwo w tej sprawie toczy się od 2017 roku. Akta sprawy liczą ponad 100 tomów.

- Wśród dowodów znajdują się zeznania najbliższych współpracowników biznesmena Ryszarda K. i adwokata Romana G., dziesiątki tysięcy poddanych ocenie dokumentów spółek oraz zabezpieczonej korespondencji - informują prokuratorzy.

Ich zdaniem dowody jednoznacznie wskazują na przywłaszczanie pieniędzy i próbę ukrycia źródła ich pochodzenia.

W komunikacie prokuratury napisano, że współpracownicy Romana Giertycha stworzyli "łańcuszek firm" z niskim kapitałem zakładowym, które obracały milionami.

"Jedna z takich firm kupiła za 7 mln zł działkę w Wielkopolsce, by po zaledwie ośmiu dniach odsprzedać ją spółce Polnord za niemal 27 mln złotych. Polnord nie zdecydował się na zakup działki od pierwotnego właściciela po cenie rynkowej, mimo że znał ofertę, lecz dopiero od pośrednika za ponad czterokrotnie wyższą kwotę" - napisano w komunikacie i dodano, że "około 20 mln zł zysku z transakcji zostało wytransferowanych do spółek kontrolowanych przez biznesmena Ryszarda K., w tym do Prokom Investments SA".

Według prokuratury do tej spółki z Polnordu trafiło dodatkowo ponad 70 milionów ze sprzedaży "bezwartościowych wierzytelności".

W czwartek CBA zatrzymało 12 osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie około 92 milionów złotych ze spółki deweloperskiej Polnord. Wśród zatrzymanych są biznesmen Ryszard K. oraz adwokat Roman Giertych. Wobec pięciu aresztowanych prokuratura wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy.
Rzecznik poznańskiej Prokuratury Regionalnej prokurator Anna Marszałek powiedziała IAR, że prokuratura zaskarży wszystkie pięć decyzji sądu

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty