Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Heiko Maas. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Heiko_Maas
Heiko Maas. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Heiko_Maas
Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas obiecuje innym europejskim krajom szybką pomoc w przypadku zatorów w opiece nad zakażonymi koronawirusem.
W dzisiejszym wywiadzie dla portalu "Redaktionsnetzwerk Deutschland" niemiecki minister spraw zagranicznych wyraża gotowość do udzielenia pomocy krajom, które same sobie nie radzą z kryzysem epidemicznym. "Oferujemy naszym sąsiadom szybką pomoc, o ile pozwolą na to nasze możliwości" - mówi minister Maas. Dodaje, że Niemcy nie są obecnie w najgorszej sytuacji, gdyż dzięki nowemu systemowi wczesnego ostrzegania pandemia nie wymyka się spod kontroli. Już wiosną niemieckie oddziały intensywnej terapii podzieliły się swoimi możliwościami między innymi z Francją i Włochami.

Szef niemieckiej dyplomacji przyznaje, że należy uniknąć ponownych błędów, jak choćby dotyczących zamknięcia granic. "Kilometrowe korki na polsko-niemieckiej granicy nie mogą się powtórzyć" - tłumaczy Heiko Maas.

Dziś znów odnotowano w Niemczech największy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii, choć eksperci wskazują na stosunkowo niski wskaźnik zgonów. Niemieckie szpitale wciąż działają sprawnie, a wysoka liczba nowych infekcji sprowadzana jest do liczby wykonanych testów, przeprowadzanych w kraju na szeroką skalę.

Jak się jednak okazuje, wirus nie oszczędził pierwszej osoby w państwie. W sobotę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier poddał się kwarantannie w związku z wykryciem koronawirusa u jednego ze swoich ochroniarzy.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty