Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prokuratura skierowała do sądu wnioski o areszt dla 5 z 12 zatrzymanych w sprawie wyprowadzenia 92 milionów złotych ze spółki Polnord.
Wśród zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jest m.in. adwokat i były polityk Roman Giertych i znany biznesmen z Gdyni, Ryszard K. Wobec Ryszarda K. śledczy chcą aresztu. Wobec Romana Giertycha zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 5 mln złotych, zakaz opuszczania kraju, dozór policji i zawieszenie w czynnościach adwokata.

Jacek Motawski z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu powiedział, że zarzuty wobec zatrzymanych dotyczą wyprowadzenia blisko 90 mln złotych z giełdowej spółki Polnord do firmy Prokom. Obie są powiązane kapitałowo z Ryszardem K.

Według prokuratury, w transakcjach wykorzystano dwie inne spółki związane z Romanem Giertychem. Według ustaleń śledczych, spółki te, nieprowadzące żadnej działalności gospodarczej, miały kupić wierzytelności od Prokomu, by następnie sprzedać je Polnordowi z kilkumilionową marżą. Transakcje miały kosztować Polnord blisko 76 milionów złotych.

Prokuratura podkreśliła, że Roman Giertych świadczył usługi prawne w całej transakcji, uzyskując z tego korzyść niespełna 2,5 mln złotych.

Prokurator opisał też mechanizm wyprowadzania z Polnordu pieniędzy przy sprzedaży nieruchomości. Według śledczych, spółka powiązana z Romanem Giertychem zakupiła nieruchomość za 6 mln złotych, by po 8 dniach sprzedać ją Polnordowi za ok. 27 mln złotych.

Prokurator dodał, że bezpodstawne są zarzuty niektórych mediów, jakoby stan zdrowia Romana Giertycha wynikał z niewłaściwej ingerencji CBA. Podkreślił, że przeszukanie domu adwokata zostało zarejestrowane i odbywało się w obecności przedstawicieli Okręgowej Rady Adwokackiej. Roman Giertych po zatrzymaniu przez CBA trafił do szpitala.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty