Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Od października za przejazd odcinkiem między Krakowem a Katowicami kierowcy samochodów osobowych zapłacą 24 złote. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od października za przejazd odcinkiem między Krakowem a Katowicami kierowcy samochodów osobowych zapłacą 24 złote. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od października za przejazd odcinkiem między Krakowem a Katowicami kierowcy samochodów osobowych zapłacą 24 złote. Dotychczas za podniesienie szlabanu na każdej bramce kierowcy musieli zapłacić 10 złotych, teraz zapłacą dwa złote więcej.
Spółka Stalexport, koncesjonariusz 60-kilometrowego odcinka autostrady podwyżkę tłumaczy wzrastającymi kosztami utrzymania. Dodatkowo, ostatni raz ceny za przejazd zostały podniesione 5 lat temu.

- Koszty na bieżąco ponoszone zmieniły się na tyle, że ostatecznie w rachunku ekonomicznym oznaczają konieczność zmiany stawki na wyższą - mówi Rafał Czechowicz, rzecznik spółki.

Przeciwna podwyżkom była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Pomiędzy Krakowem i Katowicami może się okazać, że ten ruch przeniesie się na drogi sąsiednie - mówi Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Stalexport ma prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą na podstawie umowy koncesyjnej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami opłat.

Podwyżki dotyczą tradycyjnej formy płatności przy bramkach. Nie obejmą użytkowników aplikacji i zdalnych systemów opłat.

W zeszłym roku zarządzający autostradą Stalexport Autostrady zarobił 80 mln złotych przy 350 mln złotych przychodów. Akcjonariusze firmy w zeszłym roku wypłacili sobie ponad 90 mln złotych.
Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty