Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Emmanuel Macron. Fot. facebook.com/EmmanuelMacron/
Emmanuel Macron. Fot. facebook.com/EmmanuelMacron/
Rosja powinna wyjaśnić sprawę zatrucia Aleksieja Nawalnego - oświadczył w Wilnie prezydent Francji Emmanuel Macron. Francuski przywódca składa na Litwie dwudniową wizytę.
Macron wyraził poparcie dla Aleksieja Nawalnego. Jak powiedział, prowadzone jest w tej sprawie śledztwo.

- Przeprowadzone zostały ekspertyzy. Francja, Niemcy i Szwecja przestawiły swoje wnioski. Dla nas jasne jest to, że użyto broni chemicznej - powiedział.

Francuski przywódca wezwał Rosję, aby wyjaśniła tę sprawę.

- Jest to wyraźna próba zabójstwa, która dokonana została na terenie Rosji, przeciwko liderowi rosyjskiej opozycji, z użyciem rosyjskiego środka chemicznego "nowiczok" - powiedział prezydent Macron.

Dodał też, że społeczność międzynarodowa będzie musiała zdecydować o konsekwencjach na podstawie dostarczonych przez Rosjan informacji. Jednak zdaniem francuskiego przywódcy trwały pokój w Europie można osiągnąć jedynie współpracując z Moskwą. Jak powiedział - nie możemy żyć tak jakby nasz kontynent był wyspą, położoną z dala od Rosji.

- Musimy działać strategicznie. Konieczne jest dążenie do współpracy i budowanie zaufania, a to pozwoli uniknąć napięć. Dzięki temu dialogowi będziemy silniejsi - oświadczył Macron.

Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że mówi to w kraju, który wiele wycierpiał ze strony Rosji.

Macrone w poniedziałek wieczorem spotkał się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą. We wtorek odwiedzi żołnierzy francuskich służących w batalionie NATO na Litwie, a następnie uda się na Łotwę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty