Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flaga Azerbejdżanu. źródło: pixabay.com / arembowski (CC0 domena publiczna)
Flaga Azerbejdżanu. źródło: pixabay.com / arembowski (CC0 domena publiczna)
W Azerbejdżanie od poniedziałku obowiązuje stan wojenny. W niedzielę azerbejdżańska armia rozpoczęła operację zajmowania wsi w rejonie Górskiego Karabachu.
Ogniem odpowiedziały oddziały wojsk samoobrony separatystycznej enklawy oraz regularne jednostki wojsk Armenii. Władze w Baku i Erywaniu oświadczyły, że przygotowują się do wojny.

W Azerbejdżanie od poniedziałku, w Armenii od niedzieli obowiązuje stan wojenny i dodatkowo władze w Erywaniu ogłosiły powszechną mobilizację. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu podało, że zdobyło część wsi w Górskim Karabachu, a prezydent tego kraju Ilham Alijew zapowiedział, że odzyska kontrolę nad całym separatystycznym regionem. Baku i Erywań informują, że w wyniku wymiany ognia są ofiary wśród żołnierzy i cywilów.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały władze obu krajów do zaprzestania działań zbrojnych. Konflikt o Górski Karabach trwa od 1988 roku, gdy ormiańska enklawa wchodząca w skład muzułmańskiej republiki Azerbejdżanu rozpoczęła działania na rzecz usamodzielnienia się, a po upadku ZSRR proklamowała niepodległość. Działań władz w Stepanakercie nie uznało żadne państwo na świecie. Armenia wspiera separatystów z Górskiego Karabachu, a Azerbejdżan próbuje odzyskać ten region. W wyniku działań zbrojnych, w ciągu ostatnich 30 lat, w Górskim Karabachu zginęło ponad 30 tysięcy osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty