Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Wojska Obrony Terytorialnej, stanowiące piąty rodzaj Sił Zbrojnych, obchodzą swoje święto. Uroczystości, w których wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zorganizowano w Radomiu.
Szef MON przypomniał, że podstawowym zadaniem formacji w czasie pokoju jest niesienie pomocy potrzebującym i współpraca z lokalną społecznością. Mariusz Błaszczak podkreślił, że terytorialsi niejednokrotnie udowodnili, iż działają zgodnie z hasłem "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

W tym kontekście przypomniał, że w ostatnich miesiącach żołnierze WOT niezwykle aktywnie włączyli się w walkę z pandemią. Wspierali służby medyczne i policję, ale przede wszystkim byli do dyspozycji osób chorych, samotnych i starszych. W czasie epidemii robili zakupy, dostarczali leki, dbali o ich bezpieczeństwo.

Mariusz Błaszczak przypomniał ponadto, że najmłodszy rodzaj polskich Sił Zbrojnych ma swoje święto na pamiątkę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego 27 września 1939 roku, gdy powstała Służba Zwycięstwu Polski. Szef MON podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej, czymś niezwykłym.

- Polskie Państwo Podziemne było dowodem męstwa, odpowiedzialności, ofiarności i zaangażowania narodu polskiego w walkę z okupantami - niemieckim i rosyjskim, walkę z hitlerowskimi Niemcami i ze stalinowską Rosją. To Polskie Państwo Podziemne dało nam wolę tego, żebyśmy nie ulegali, stanowiło o tym, że Polska trwała mimo okupacji, że naród przetrwał te trudne lata - argumentował minister Błaszczak.

Formacja nawiązuje do historii, tradycji i ideałów Armii Krajowej zapewniał generał Wiesław Kukuła - dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szczególnym momentem podczas uroczystości było wręczenie sztandaru wojskowego 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, której żołnierze służą na południu Mazowsza.

Obecnie w całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 26 tysięcy osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty