Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Rasizm - tylko w tym stuleciu - kosztował Stany Zjednoczone 16 miliardów dolarów.
Utrzymująca się nierówność społeczna w kraju powstrzymuje w rozwoju amerykańską gospodarkę.

Raport na ten temat przygotowała prestiżowa amerykańska instytucja finansowa Citigroup. Dotyczy on tylko ostatnich 20 lat.

Autorzy opracowania skupili się na nierównościach społecznych występujących w płacach, edukacji, mieszkalnictwie i inwestycjach.

"400 lat niewoli czarnoskórej populacji w Stanach Zjednoczonych ma negatywne skutki, które utrzymują się do dzisiaj. Tak się dzieje pomimo aktów prawnych zapewniających równy dostęp do różnych aspektów amerykańskiego życia, zgodnie z obowiązującym amerykańskim prawem" - podkreślono w raporcie.

Dodatkowo, sytuację pogorszyła - gigantyczna w USA - pandemia COVID-19 oraz protesty na ulicach, które wybuchły w całym kraju po brutalności policji wobec Afroamerykanów.

To wszystko sprawiło, że w XXI wieku amerykańska gospodarka straciła 16 miliardów dolarów. Opracowanie ponadto odkryło, że liczba posiadanych domów czy uzyskanych dyplomów wyższych uczelni są obecnie większe na korzyść białej części społeczeństwa, niż w latach '50 i '60 ubiegłego stulecia.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty