Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / ferdinandkozeluh0 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / ferdinandkozeluh0 (CC0 domena publiczna)
Na godz. 14.00 zaplanowano kolejną turę rozmów przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego ze stroną rządową w sprawie sytuacji w górnictwie. Fiaskiem zakończyły się się wtorkowe ponad 10-godzinne rozmowy prowadzone w Katowicach.
W 10 kopalniach trwa podziemny protest górników. To odpowiedź na plany zaostrzenia polityki klimatycznej i energetycznej. Górnicy obawiają się likwidacji miejsc pracy w branży.

We wtorek protestowali górnicy z sześciu zakładów, w środę dołączyli do nich pracownicy z kopalń Bolesław Śmiały, Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic i Sośnica. W sumie w 10 kopalniach protestuje pod ziemią przeszło 200 osób. Najwięcej, bo około 60, nie wyjechało na powierzchnię z kopalni Piast. Z kolei w rudzkich kopalniach protestuje w sumie 65 osób. Jak jednak podkreśla śląsko-dąbrowska "Solidarność", po kolejnej zmianie liczba protestujących wzrośnie. Podziemne protesty to inicjatywa samych górników, nie są one w żaden sposób organizowane przez związkowców.

Trwają także masówki informacyjne w śląskich kopalniach. Jak poinformował Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80, prowadzona jest akcja ulotkowa, a na piątek w Rudzie Śląskiej zaplanowano manifestacja górników, hutników i przedstawicieli innych branż zagrożonych skutkami polityki klimatycznej UE.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty