Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Białoruska rządowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że podczas inauguracji Aleksander Łukaszenka trzymając prawą dłoń na konstytucji. źródło: https://www.belta.by/
Białoruska rządowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że podczas inauguracji Aleksander Łukaszenka trzymając prawą dłoń na konstytucji. źródło: https://www.belta.by/
W Mińsku odbyła się niezapowiedziana inauguracja prezydenta Białorusi. Na uroczystości obecni byli najbliżsi współpracownicy Aleksandra Łukaszenki.
Białoruska rządowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że podczas inauguracji Aleksander Łukaszenka trzymając prawą dłoń na konstytucji, złożył przysięgę w języku białoruskim, a następnie podpisał akt przysięgi.

Z kolei Lidzija Jarmoszyna, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej przekazała mu dokument powołania go na stanowisko prezydenta Republiki Białoruś.

Na uroczystości obecnie byli członkowie rządu, obu izba parlamentu i państwowych mediów.

To była szósta prezydencka inauguracja Aleksandra Łukaszenki. Jednak - jak zauważają niezależne media - po raz pierwszy przebiegała bez zapowiedzi i w tajemnicy przed społeczeństwem. Nie było też bezpośredniej transmisji w białoruskiej telewizji i radiu co przewiduje prawo.

Komentatorzy uważają, że inauguracja została przeprowadzona bez zapowiedzi, aby opozycja nie mogła zorganizować akcji protestacyjnej. Od czasu zakończenia wyborów prezydenckich 9 sierpnia na Białorusi codziennie odbywają się protesty zwolenników opozycji.

Uważa ona, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane i Aleksander Łukaszenka wcale ich nie wygrał. Oficjalnie urzędujący prezydent zdobył ponad 80 procent głosów.
Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty