Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybyli we wtorek wieczorem do Rzymu. To pierwsza zagraniczna podróż głowy państwa w nowej kadencji.
W środę prezydent spotka się z włoskimi władzami oraz lekarzami walczącymi z pandemią COVID-19.

W czwartek polska delegacja odwiedzi Monte Cassino. A w piątek w Watykanie Andrzej Duda zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

W środę w planie prezydenckiej wizyty znalazły się spotkania z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte i przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati.

Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski rozmowy mają dotyczyć m. in. pandemii koronawirusa, unijnego budżetu i sytuacji bezpieczeństwa. "Prezydent będzie przekonywał do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi" - zaznaczył minister Szczerski.

Wcześniej prezydent Duda odwiedzi rzymski Instytut Spallanzaniego. To wiodący włoski ośrodek badawczy zajmujący się leczeniem COVID-19 i pracami nad szczepionką. "W czasie wizyty prezydenta zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej między Państwowym Zakładem Higieny a Instytutem Spallanzaniego, żeby włączyć Polskę do projektów europejskich, które ten instytut realizuje w walce z pandemią" - poinformował Krzysztof Szczerski.

W Rzymie prezydent złoży również wizytę w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Weźmie tam udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczypospolitej w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu.

Kolejnym elementem wizyty pary prezydenckiej we Włoszech będzie Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. W czwartek Andrzej Duda odda hołd zdobywcom słynnego wzgórza klasztornego i ich dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi, którego 50. rocznica śmierci przypada w tym roku. Polski prezydent weźmie również udział w odsłonięciu popiersia generała Andersa w ambasadzie RP w Rzymie.

W piątek, w ostatnim dniu wizyty, prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Okazją do rozmowy jest 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II. Przy grobie papieża-Polaka w Bazylice Świętego Piotra polska delegacja weźmie udział we mszy świętej.

W rozmowie prezydenta z papieżem Franciszkiem zostaną również poruszone tematy bieżące, takie jak spodziewana druga fala pandemii COVID-19 i jej skutki społeczno-gospodarcze oraz rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie w świetle amerykańskich inicjatyw pokojowych.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty