Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.facebook.com/unphoto/
Fot. www.facebook.com/unphoto/
To będzie wirtualna debata na temat realnych wyzwań - w Nowym Jorku rozpoczyna się 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
W dyskusji Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda. Z powodu pandemii koronawirusa obrady będą mieć zupełnie inny charakter niż w przeszłości.

Tysiące polityków, dyplomatów i dziennikarzy przybywało zwykle na sesje Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Hotele na środkowym Manhattanie zapełniały się delegacjami z całego świata, na ulicach tworzyły się korki, a na pobliskim placu trwały różnego rodzaju demonstracje. Tym razem zarówno w mieście, jak i w samym budynku ONZ, jest cicho i spokojnie. Podczas obrad większość miejsc pozostanie pusta.

Każdy kraj będzie reprezentować jeden-dwóch przedstawicieli misji dyplomatycznych. Przywódcy 193 krajów świata nie przybyli do Nowego Jorku, a ich nagrane wcześniej wystąpienia będą odtwarzane na ekranach i w internecie.

75. debatę ONZ otworzy sekretarz generalny Antonio Guterres. Po nim tradycyjnie wystąpią przedstawiciele Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump prawdopodobnie dużą część wystąpienia poświęci zagrożeniu ze strony Chin oraz Iranu. Oprócz niego pierwszego dnia przemawiać będą przywódcy Chin Xi Jinping, Francji Emmanuel Macron, Iranu Hassan Rouhani oraz Rosji Władimir Putin, który zwykle nie występował na sesjach ONZ. Prezydent Andrzej Duda będzie przemawiać w środę wieczorem czasu lokalnego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty