Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił wydania Holandii matki 9-letniego chłopca cierpiącego na autyzm. Ekaterina Hertog i jej mąż Conrad od czerwca są ścigani przez władze tego kraju na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania pod zarzutem uprowadzenia dziecka.
W 2018 roku chłopiec o imieniu Martin został siłą odebrany przez holenderską opiekę społeczną z domu rodzinnego. Powodem były zarzuty zaniedbań ze strony rodziców sformułowane przez sąsiadów, którzy twierdzili, że chłopiec doświadczał przemocy domowej. Rodzice w czerwcu bieżącego roku zdecydowali się na ucieczkę wraz z synem do Polski.

Sędzia Dariusz Łubowski w uzasadnieniu zwrócił uwagę, że wydanie w tej sprawie ENA naruszyło wolności, prawa człowieka i obywatela matki dziecka. Podkreślił, że holenderska opieka społeczna odebrała chłopca i umieściła go w zamkniętym ośrodku terapeutycznym bez możliwości kontaktu z rodzicami przez 13 miesięcy. Według sędziego, rodzice Martina zostali pozostawieni w sytuacji bez wyjścia przez holenderski sąd, który odebrał im jedyne dziecko, jednocześnie nie stawiając żadnych zarzutów.

- Nie dano szansy na ewentualną zmianę sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem. Przez 13 miesięcy nie działo się nic z punktu widzenia rodziców - uzasadniał decyzję sędzia Łubowski.

Z decyzji sądu, choć jeszcze nieprawomocnej, zadowoleni są rodzice. Jeden z ich pełnomocników, radca prawny Babken Khanzadyan powiedział, że sąd wziął pod uwagę wiele elementów, a najważniejsze w tej sprawie jest to, że zwyciężyło dobro rodziny i dziecka. Wyjaśnił, że istotne jest, by pozwolić dziecku rozwijać się przy rodzicach.

- Najważniejsze jest to, że sąd polski zwrócił istotną uwagę na to, iż to dziecko mogło być nawet uśmiercone w Holandii. Dość wnikliwie zbadał prawodawstwo w Królestwie Niderlandów - podkreślał pełnomocnik.

Z decyzją sądu zgodziła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która wniosła o niewydanie rodziców władzom Holandii. Zwróciła przy tym uwagę między innymi na brak podwójnej karalności w tej sprawie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty