Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Archiwum
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Archiwum
Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali wolę wsparcia Białorusinów w budowie demokracji. Jak zaznaczono, chodzi o demokratycznie wybrane władze, wolne społeczeństwo obywatelskie, gospodarkę rynkową oraz rządy prawa.
W oświadczeniu prezydenci wezwali społeczność międzynarodową do przyłączenia się do Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, by wspólnie przygotować pakiet pomocowy dla Białorusi.

Przywódcy państw zapewniają, że te - jako członkowie Unii Europejskiej - opowiadają się za wolnością, rozwojem demokracji i wolnymi wyborami na Białorusi oraz jej suwerennością.

Prezydenci zaoferowali swoją wiedzę dotyczącą prowadzenia politycznych i ekonomicznych reform.

"Wierzymy, że w ramach wsparcia dla Białorusinów, Unia Europejska - jako gospodarcza potęga - powinna zaoferować pomoc w prowadzeniu przemian w białoruskiej gospodarce" - napisali przywódcy.

Ich zdaniem, wśród propozycji powinny być między innymi ruch bezwizowy z Białorusią, po spełnieniu koniecznych warunków, oraz zwiększenie obecności międzynarodowych instytucji finansowych na Białorusi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty