Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Dowódcą V Korpusu został - mający polskie korzenie - generał John Kolasheski, który został we wtorek mianowany na generała broni. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/John_S._Kolasheski
Dowódcą V Korpusu został - mający polskie korzenie - generał John Kolasheski, który został we wtorek mianowany na generała broni. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/John_S._Kolasheski
Za kilka miesięcy powinna zacząć działać kwatera główna jednego z korpusów Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Polsce.
We wtorek w Krakowie uroczyście reaktywowano V korpus, ustanawiając też jego dowódcę. Ceremonii towarzyszyło spotkanie polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z amerykańskimi generałami.

Na mocy porozumień w Polsce na stałe ma stacjonować 5,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. W Krakowie w czasie uroczystości reaktywowano V Korpus Wojsk Lądowych.

To ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Wojska amerykańskie będą w Polsce na trwałe - zaznaczył.

Dowódcą V Korpusu został - mający polskie korzenie - generał John Kolasheski, który został we wtorek mianowany na generała broni.

- Moja kwatera główna zacznie działać od nowa za kilka miesięcy. Wtedy też więcej amerykańskich żołnierzy postawi pierwsze ślady w Polsce i od razu zacznie brać udział w ćwiczeniach. W Polsce to będzie nowa jednostka, która będzie tworzona od podstaw - powiedział.

Jak dodał generał, to demonstracja zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO i w bezpieczeństwo europejskie.

V Korpus Wojsk Lądowych USA ma bogatą historię. Jego żołnierze służyli w Europie między innymi w obu wojnach światowych, ale też podczas zimnej wojny oraz konfliktu w Kosowie, a także brali udział w wojnach w Afganistanie i w Iraku.
Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty