Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / ArmyAmber (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / ArmyAmber (CC0 domena publiczna)
Zapowiedź amerykańskiego sekretarza obrony o wycofaniu z Niemiec prawie 12 tysięcy żołnierzy wywołała wśród niemieckich polityków jednocześnie obawy i złość.
Media podkreślają, że najbardziej ucierpią na tym kroku Bawaria, Badenia Wirtembergia i Nadrenia Palatynat, gdzie do tej pory stacjonuje najwięcej amerykańskiego wojska.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział w środę, że amerykańska decyzja bardzo nadwyręża stosunki niemiecko-amerykańskie i w dłuższej perspektywie osłabia także NATO i USA. Soeder zapewnił, że bawarski rząd pomoże finansowo gminom, które ucierpią na wycofaniu z ich terenu amerykańskiego wojska.

Donald Trump postanowił przenieść całe europejskie dowództwo sił amerykańskich ze Stuttgartu do Belgii. Burmistrz stolicy Badenii Wirtembergii Fritz Kuhn nie kryje rozczarowania. - Taka decyzja to zerwanie niemiecko-amerykańskiej współpracy - powiedział Kuhn. Szef MSW z Nadrenii Palatynatu Roger Lewentz przyznał, że jest to duży cios dla regionu.

Niemieckie media z niepokojem informują, że wraz z częściowym wycofaniem amerykańskiego wojska zlikwidowane zostaną dziesiątki miejsc pracy dla Niemców.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty