Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Donald Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Donald Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Donald Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Jak informuje dziennik Wall Street Journal od września ma tam pozostać 25 tysięcy Amerykanów. Biały Dom - jak dotąd - nie potwierdził oficjalnie tej informacji.
Według Wall Street Journal skierowane do Pentagonu memorandum o redukcji amerykańskich wojsk w Niemczech podpisał doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego, Robert O’Brien.

Niezależnie od tego agencja Reutera - powołując się na źródła w amerykańskich władzach - podała, że część wojsk USA wycofanych z Niemiec ma trafić do Polski oraz innych krajów sojuszniczych oraz to, że prezydent Donald Trump polecił Pentagonowi wycofanie z Niemiec 9,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Wall Street Journal twierdzi, że propozycja wycofania części wojsk USA z tego kraju była rozważana od dłuższego czasu. Biały Dom zapewnia, że nie ma ona związku z niedawna odmową kanclerz Angeli Merkel udziału w szczycie G7, który prezydent Stanów Zjednoczonych chciał zorganizować w Waszyngtonie jeszcze w czerwcu.

Decyzja prezydenta Trumpa zakłada nie tylko redukcję liczebności wojsk amerykańskich w Niemczech z obecnych 34,5 tysiąca do 25 tysięcy. Przewiduje ona również obniżenie z 50 do 25 tysięcy maksymalnego poziomu amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech.

Pentagon na razie nie skomentował tej informacji.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty