Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Gazociąg Jamalski został zbudowany w celu połączenia Europy ze złożami gazu ziemnego na półwyspie Jamał. Fot. www.gazprom.com
Gazociąg Jamalski został zbudowany w celu połączenia Europy ze złożami gazu ziemnego na półwyspie Jamał. Fot. www.gazprom.com
Od niedzieli rosyjski gaz płynie przez Polskę na unijnych zasadach. Po 25 latach wygasł, niekorzystny dla naszego kraju kontrakt na tranzyt błękitnego paliwa gazociągiem Jamał - Europa.
Jak podała gazeta "Kommiersant", rosyjska spółka Gazprom już kupiła prawo do przesłania ponad 6 miliardów metrów sześciennych surowca. Wcześniej kolejne raporty Najwyższej Izby Kontroli wskazywały, że umowa polsko-rosyjska na tranzyt gazu rurociągiem Jamał - Europa była niekorzystna finansowo dla naszego kraju.

W 2018 roku pełnomocnik polskiego rządu do spraw strategicznej infrastruktury Piotr Naimski oświadczył, że zapisy umowy zawartej z Rosją w 1995 roku i przedłużonej w 2010 roku narażają nasz kraj na wielomiliardowe straty.

Od niedzieli rosyjski gaz płynie przez Polskę na zasadach rynkowych, regulowanych prawem Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polska w całości odzyskała kontrolę nad rurociągiem, może go wykorzystywać zgodnie z własnymi interesami gospodarczymi i regulować ceny za tranzyt paliwa na podstawie organizowanych aukcji.

Jak wcześniej poinformował dziennik "Kommiersant", rosyjski koncern Gazprom wykupił już na trzeci kwartał prawo do tranzytu ponad 6 miliardów metrów sześciennych surowca. Gazociąg Jamał - Europa ma 4 tysiące 196 kilometrów długości. Rury położono na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Polski odcinek ma długość 684 kilometrów.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty