Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd szykuje specjalne przepisy dla lekarzy i innych służb pomagających w walce z koronawirusem.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że przepisy pojawią się niebawem, ale już teraz lekarze ze szpitali jednoimiennych zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek, gdyby oni lub członkowie ich rodziny zostali zakażeni koronawirusem. Ubezpieczenie wykupiło Ministerstwo Zdrowia, a zostało przygotowane wspólnie z PZU.

Wiceminister zdrowia mówił, że lekarze, którzy zachorują w trakcie epidemii, otrzymują na tzw. chorobowym 100 procent wynagrodzenia. Przypomniał, że takie przepisy zawarte są w już obowiązującej medycznej części tarczy antykryzysowej. Pozostali pracownicy idący na tak zwane L4 dostają 80 procent wypłaty.

Wiceminister zdrowia dodał, że podpisane jest już ogłoszone w sobotę rozporządzenie NFZ, które gwarantuje pacjentom i personelowi medycznemu dostęp do testów na koronawirusa. To oznacza, że każdy lekarz będzie mógł kierować pacjentów na testy - nie tylko ci ze szpitali jednoimiennych i zakaźnych. "To wraz ze zwiększoną liczbą testów da możliwość zbadania wszystkich pracowników służby zdrowia" - mówił Janusz Cieszyński.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 3834 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 84 osoby.
Janusz Cieszyński powiedział, że przepisy pojawią się niebawem, ale już teraz lekarze ze szpitali jednoimiennych zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem.
"Takie przepisy zawarto w już obowiązujacej medycznej części tarczy antykryzysowej" - przypominał Janusz Cieszyński.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty