Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowy Fundusz Walutowy wspólnie apelują o wystarczająco wysokie finansowanie służby zdrowia na całym świecie. Obie organizacje podkreślają, że jest to jeden z najważniejszych sposobów walki z pandemią koronawirusa.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus apelował w czasie wideokonferencji dla dziennikarzy, by każdy kraj zgromadził wystarczające środki na wypłaty dla pracowników służby zdrowia i na zakup leków i sprzętu medycznego. Mówił też, że kilkanaście krajów zawiesiło pobieranie indywidualnych składek na ubezpieczenie zdrowotne i zachęcał inne państwa, by zrobiły to samo w stosunku do najbiedniejszych.

- Jeśli ktoś opóźnia albo w ogóle nie idzie do lekarza, bo go na to nie stać, to nie tylko wyrządza sobie szkodę, ale utrudnia kontrolowanie pandemii i stwarza ryzyko dla społeczeństwa. Kilkanaście krajów zawiesiło pobieranie składek i oferuje darmowe testy na COVID-19 i opiekę medyczną, niezależnie od ubezpieczenia, obywatelstwa czy statusu rezydenta. Popieramy takie kroki - mówił Ghebreyesus

Szef WHO podkreślał też, że każdy kraj powinien zadbać, by w trudnym czasie wypłacać potrzebującym świadczenia socjalne. Zapowiedział też wsparcie dla programów szczepień przeciwko polio w najuboższych krajach. Programy te zostały w ostatnim czasie zawieszone, gdyż lekarze zajmują się teraz walką z koronawirusem.

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, na świecie w wyniku COVID-19 zmarło dotąd ponad 58 tysięcy osób, a milion 82 tysiące jest zakażonych, Udało się wyleczyć 227 tysięcy osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty