Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dzisiaj wspominamy świętego Walentego, biskupa i męczennika. W wielu krajach jest on uważany za patrona zakochanych. Najbardziej uroczyście walentynki celebruje się w Stanach Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się w XIX wieku od produkcji walentynkowych kartek.
Dzisiaj amerykańskie miasta dosłownie toną w czerwonych serduszkach. Przygotowania do walentynek rozpoczynają się jednak już wiele tygodni wcześniej. Stoliki w popularnych restauracjach trzeba było rezerwować na dzisiaj nawet z kilku miesięcznym wyprzedzeniem.

Oblegane są też kwiaciarnie oraz miejsca, gdzie można kupić walentynkowe słodycze. Wieczorem zaś Amerykanie zazwyczaj fundują sobie maraton romantycznych komedii.W połowie 19. stulecia Esther Howland otworzyła na przedmieściach Bostonu fabrykę, w której rozpoczęła drukowanie na masową skalę kartek na dzień świętego Walentego.

W Stanach Zjednoczonych to symboliczny początek obchodzenia "Święta Zakochanych". Amerykanie wydają w tym dniu 18 miliardów dolarów. Duża część tej kwoty jest przeznaczana właśnie na miłosne kartki, które są wysyłane zarówno pocztą tradycyjną, jak i elektroniczną. Co roku jest ich w sumie 190 milionów. Co ciekawe najwięcej trafia do nauczycieli.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty