3 minuty ze Lwowa
Radio SzczecinRadio Szczecin » 3 minuty ze Lwowa
Radio Lwów pozdrawia. Fot. ze zbiorów prywatnych
Radio Lwów pozdrawia. Fot. ze zbiorów prywatnych
"3 minuty ze Lwowa" - to pocztówka dźwiękowa nadsyłana przez Polskie Radio Lwów. Młodzi, nawet bardzo młodzi dziennikarze (większość z nich ma kilkanaście lat) opowiadają o tym, co ważne dla życia miasta. Ukazują problemy i radości mieszkańców Lwowa, ale też wiadomości z frontu, który znajduje się co prawda ok. 1050 km od miasta, ale ostrzały rakietowe gnębią całą Ukrainę.

A Lwów to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że w nim mieszkamy, pracujemy, tworzymy, bawimy się, odpoczywamy, przeżywamy wzloty i upadki. Ma wyjątkowy klimat, który sprawia, że wszyscy czują się tu jak u siebie. Nie bez powodu - przecież Lwów to miasto wielu kultur, z niezwykłą i bardzo bogatą historią. Ta przeszłość promieniuje - także polskie dziedzictwo, którego ślady można znaleźć na każdym kroku.
O wszystkim tym mówimy na lwowskiej antenie, ale też od niedawna w Radiu Szczecin. "3 minuty ze Lwowa" - w każdą środę o 16:40.
O atakach rakietowych w obwodzie lwowskim, skutecznej obronie Kijowa oraz burzy w szklance wody czyli dziennikarskiej nierzetelności w sprawie pomnika Adama Mickiewicza w centrum Lwowa. Posłuchaj.
O zakupie szkolnych autobusów we Lwowie, zajęciach w szkołach, obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, drogach rowerowych, nielegalnej fabryce paliwa we Lwowie i „obowiązkowej” wizycie pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Dniu Konstytucji 3 Maja. Posłuchaj.
O braku wody we Lwowie, mandatach za nieprawidłowe parkowanie, możliwej ukraińskiej kontrofensywie, warunkach życia na wschodzie Ukrainy i pomocy tamtejszym mieszkańcom. Posłuchaj.
O pożarze, w wyniku którego spłonęło Regionalne Muzeum Kultury Polskiej w Borysławiu (Polskie Radio Lwów przyłącza się do akcji pomocy w odbudowie), o pochodzącym z Borysławia Władysławie Nehrebeckim, ojcu „Bolka i Lolka” oraz powodzi w wioskach wokół Kijowa. Posłuchaj.
12