Podręcznik przetrwania
Radio SzczecinRadio Szczecin » Podręcznik przetrwania
  • Magazyn do posłuchania w każdy wtorek o godzinie 16.30.
  • Prowadzący Dariusz Smoliński, instruktor strzelectwa bojowego i sportowego, członek Gwardii Narodowej.

Obronę cywilną rozkładamy na czynniki pierwsze!
Jak już mówiliśmy trzymając się ścisłych zasad preppingu, zakłada się, że wyposażenie tzw. plecaka ucieczkowego powinno zapewnić nam samowystarczalność przez 72 godziny. Zawartość plecaka ma zagwarantować trzy dni przetrwania w marszu lub oczekiwaniu na pomoc. Być może zastanawiacie się teraz Państwo w jakich sytuacjach plecak przyda się w naszym normalnym życiu? Czy nie jest to pewna przesada?

Plecak ucieczkowy, z ang. bagout bag (w skrócie BOB) czy też plecak ewakuacyjny. Brzmi to dość tajemniczo czy też bojowo, ale tak naprawdę to nic innego jak zestaw wyposażenia umożliwiający szybkie i względnie bezpieczne opuszczenie miejsca zamieszkania.
Zacznijmy jednak od małej prowokacji. Czy masz u siebie w domu lub w mieszkaniu gaśnicę? Czy warto i dlaczego proszkową? Przyczyn pożaru może być bardzo wiele. Wystarczy chwila nieuwagi. To fakt! Największym niebezpieczeństwem w przypadku pożaru jest błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia w świecie pełnym sztucznych oraz szybko palnych materiałów. W efekcie może być on bardzo trudny do powstrzymania.
A Dlaczego proszkowa gaśnica? Bo jest najbardziej uniwersalna i używać jej można także gasząc ogień w pobliżu urządzeń elektrycznych, np. w naszej kuchni, a ryzyko porażenie prądem jest mniejsze.
Gaśnice wozimy w samochodach, głównie z uwagi na wymogi ustawowe. Ale czy nasz dom i mieszkanie jest mniej ważne od auta? Ot, temat do rozważania.

Odwaga… Nie polega na braku lęku. Odwaga, to moment kiedy bojąc się nawet robimy swoje. „Robimy robotę” i "akceptujemy ryzyko”.
To już ogólnie chyba dostępna wiedza, że to odpowiedzialność za los innych oraz działania w charakterze dobrego samarytanina zdecydowanie koncentrują naszą uwagę na innych kwestiach niż nasz lęk i obawy. Skoro o odpowiedzialności za losy innych, to skupmy się na tych najważniejszych. Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie trzymając się wytycznych cywilnych oraz wojskowych psychologów?
W magazynie wracamy do tematu Odwagi i dodajemy do niej święty spokój.

„Zaakceptowaliśmy ryzyko i skupiliśmy się na robocie”. To autentyczna wypowiedź polskiego medyka i artylerzysty, walczącego obecnie w Donbasie. Odważne. Ale to dowód tego, że odwaga nie wyklucza strachu. To jednak może nie być łatwe dla kogoś, kto nie jest zawodowcem. Kto nie był przygotowywany przez wieloletni trening do wejścia do akcji.

A przecież obok wojna... Właśnie dlatego dziś 7 zaleceń psychologów Wojska Polskiego w tym zakresie.
Dziś w magazynie o odwadze. A skoro tak, to również o tym, co nieodłączne, czyli o strachu.
„This is Sparta”, krzyczy Leonidas w filmie "300". To opowieść o jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach. Termopile, miejsce boju Spartan, świetny symbol. A więc będzie trochę o odwadze, o lęku oraz o panice. Powiemy jak z tymi ostatnimi poradzić sobie w kilka sekund. Albo chociaż jak starać się przezwyciężyć te emocje.
Nie ważne jaki jesteś twardy, ważne jakich kolegów przyprowadzisz ze sobą - mówi jedno z popularnych podwórkowych aforyzmów. Dziś w magazynie o sile sojuszy i współpracy.

Państwo jest silne siłą swoich sojuszy, zgoda buduje niezgoda rujnuje. W biznesie mówi się o 'synergii', na nowo niejako odkrywając zasady o których już XVI wieku mówił w swoich kazaniach ksiądz Piotr Skarga czy wcześniej choćby Arystoteles.
Jak już mówiliśmy od 24 lutego 2022 roku uwaga Świata skoncentrowana jest na Ukrainie. Bitności oddziałów ukraińskich, a także wyjątkowej dyscyplinie i zaangażowaniu społeczeństwa. I tu dochodzimy to omawianego już pojęcia odporności…
Od 24 lutego 2022 roku uwaga Świata skoncentrowana jest na Ukrainie. Powód jest jasny. To rosyjska agresja i ukraińska obrona, która przerodziła się w największy konflikt militarny po II wojnie światowej na Starym Kontynencie.
Większość ekspertów, przypatrujących się wojnie, zwraca uwagę na bitność zarówno liniowych, regularnych jak i paramilitarnych - nazwijmy to - ochotniczych oddziałów ukraińskich, a także wyjątkową dyscyplinę i zaangażowanie społeczeństwa.
27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Od pięciu lat to również święto Terytorialsów, którzy w prostej linii nawiązują do tej wielkiej tradycji.
12