Naturalnie
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naturalnie
  • "Naturalnie" - prowadzący Kamil Nieradka
  • Premiera w każdy piątek o godzinie 14:40 na antenie Radia Szczecin.

Naturalnie, czyli magazyn w Radiu Szczecin poświęcony działaniom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - i nie tylko. Czym właściwie zajmuje się Fundusz ? Widomo, że jeśli Fundusz, to pieniądze. A zatem kto i na jakich zasadach może z nich korzystać ? Na czynniki pierwsze rozłożymy zatem sztandarowym program Funduszu - Czyste Powietrze. Poza tym w szczegółach opowiemy o tym jak WFOŚiGW wspiera pasje czyli np. służbę w OSP ale będzie też coś dla "gadżeciarzy", czyli jak wyciągnąć pieniądze na samochód elektryczny.

I wiele, wiele innych ciekawostek - co i jak - żeby było naturalnie.

Naturalnie - 29.09.23 - O tym jak zmieniła się Dolna Odra
Elektrownia Dolna Odra w gminie Gryfino przyłączona do sieci gazowej. To konieczne bowiem modernizacja zakładu polega na wymianie bloków z węglowych na gazowe. Przyłącze ma długości 63 kilometrów i dzięki niemu elektrownia będzie mogła pobierać gaz dostarczony do terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu a także gazociągu Baltic Pipe. Byliśmy na miejscu i opowiadamy o tym jak zmienił się ten mały, a jakże istotny kawałek świata.
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Naturalnie - 22.09.23 - Rozwarowo, czyli enklawa i niesamowita uprawa
Z niewielkiej wsi - położonej między niczym, a niczym - eksport idzie na Europe. Mowa o Rozwarowie w powiecie kamieńskim, gdzie rodzina państwa Smolczyńskich uprawia trzcinę pospolitą. I tak kiedy na przełomie sierpnia i września wszyscy są już u nas na Pomorzu Zachodnim po żniwach, to w Rozwarowie dopiero do żniw się szykują, bo te odbywają się tam zimą. Trzcina z Rozwarowa potrzebna jest przede wszystkim do wykonania dachów, można ją spotkać nie tylko w Polsce ale też np. w Niemczech czy Danii. Rzecz jasna odwiedziliśmy Rozwarowo. Sprawdźcie nasze materiały!
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie - 15.09.23 - Fundusz w Barzkowicach
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To był prawdziwy show i szał. Małą miejscowość pod Stargardem odwiedziło ponad 120 tysięcy osób, czyli minęły 35 targi Agropomerania w Barzkowicach. Zwierzęta, rośliny, maszyny, smakołyki, rękodzieło oraz występy kapel ludowych czy pokazy wieńców... zabraknąć zatem nie mogło stoiska Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Co tam robił Fundusz ? Posłuchajcie odcinka, obejrzycie film i zdjęcia.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie - 08.09.23 - Dzień Czystego Powietrza
7 września na cały świecie obchodzony jest dzień Czystego Powietrza ustanowiony przez ONZ. A zatem to dobra okazja, żeby podsumować jak od 5 lat ma się program realizowany przez polski rząd o tej samej nazwie "Czyste Powietrze". Jak przekazał wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski w ciągu 5 lat funkcjonowania programu antysmogowego 680 tys. beneficjentów zawnioskowało o 17 mld zł dotacji. A także my mamy dla was specjalną relacje z tej okazji.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie - 01.09.23 - Węgorzyno na melduje wykonanie zadania
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Gmina Węgorzyno melduje wykonanie zadania, czyli ma Ekopracownie w każdej szkole w swojej gminie. Wcześniej z dotacji od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skorzystała Szkoła Podstawowa z Węgorzyna, teraz 75 tysiące złotych pozyskała SP ze wsi, z Runowa. Tym samym dzieci po wakacjach wrócą do nowszej, lepszej szkoły. Sprawdźcie co udało się kupić w ramach projektu Funduszu Ekopracownia.
Naturalnie - 25.08.23 - Świeć przykładem nie odpadem
WFOŚiGW ogłasza konkurs! Do wygrania elektryczne hulajnogi. Udział mogą wziąć zarówno dzieci jak i dorośli. Co trzeba zrobić żeby zgarnąć nagrody w konkursie "Świeć przykładem, nie odpadem" ? Posłuchajcie najnowszego odcinka!
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie - 18.08.23 - OSP Żarowo
OSP Żarowo, czyli przypadek szczególny. Druhowie ze wsi pod Stargardem zajmują się przede wszystkim akcjami gaśniczymi i ratowniczymi ale w związku z dużą lesistością na terenie wokół ich jednostki często też biorą udział w akcjach poszukiwawczych. A ludzie... jak to ludzie, potrafią zgubić się nawet na grzybach. Teraz pomóc w akcjach poszukiwawczych ma pomóc dron zakupiony z dotacji od WFOŚiGW.
Naturalnie - 11.08.23 - Jak wygląda sieć ładowania
Po roku 2035 nie będzie możliwości rejestracji pojazdów spalinowych w krajach Unii Europejskiej. Tym samym kraje członkowskie muszą przygotować infrastrukturę do ładowania aut elektrycznych. Jak to wygląda w liczbach ? O tym w najnowszym odcinku.
Naturalnie 04.08.23 - Dotacje na wodę
Od kilku lat mamy w Polsce do czynienia ze zjawiskiem suszy hydrologicznej - o czym mówią komunikaty Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Brak opadów to nie tylko problemy dla rolników ale też problemy dla mieszkańców domów jednorodzinnych z podlewaniem ogródków. Często w tym czasie wójtowie czy burmistrzowie apelują o zmniejszenie zużycia wody. Całe szczęście w zachodniopomorskiem w tym roku jest ich najmniej. To tylko Widuchowa, Dobra i Kobylanka. Natomiast w całej Polsce takich gmin jest obecnie 195. Tym samym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o uruchomieniu trzeciego już naboru w programie Moja Woda. O szczegółach w najnowszym odcinku.
1234567