Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Podczas powodzi oraz przy zalaniach często dochodzi do uszkodzeń mienia. Nie tylko sprzęty gospodarstwa domowego czy też meble ulegają zniszczeniu, ale także i dokumenty. Papier, który jest bardzo podatny na działanie wody, może się odkształcić, zniszczyć, dlatego najlepiej pozostawić ten element do wysuszenia przez profesjonalną firmę, która podejmie właściwe metody na osuszenie dokumentów. Samodzielne suszenie ręcznikiem, suszarką czy w ogóle dotykanie dokumentów, próba rozklejenia kartek, które przyległy do siebie może spowodować całkowite ich zniszczenie, którego nie będzie można już uratować. Co wobec tego należy zrobić, aby pozbyć się przykrych skutków zalania mieszkania, jeśli mowa o dokumentach? Najlepiej wykorzystać do tego doświadczenie i ogromną wiedzę profesjonalnej firmy, świadczącej usługi z zakresu osuszania.

Jak postępować z zalanymi dokumentami?

Kiedy zauważymy, że pod wpływem wilgoci na skutek zalania, awarii czy powodzi, doszło do zalania dokumentów, należy działać szybko, aby można było choćby po części odzyskać ważne dokumenty. Osuszanie dokumentów to zadanie dla profesjonalistów. Tu nie chodzi tylko o to, że można zniszczyć akta, kiedy próbujemy samodzielnie je osuszyć, ale o to, że zalany papier jest podatny na rozwój grzybów i bakterii, które nie pozostają bez znaczenia dla ludzkiego organizmu.

Jeśli ważne dokumenty uległy zamoczeniu, należy je jak najszybciej dostarczyć do siedziby firmy, która zajmuje się osuszaniem. Nasza firma świadczy usługi z tego zakresu. Osuszanie dokumentów po zalaniu to odpowiednio dopasowywana metoda, która pozwoli zachować dokumenty w jak najlepszym stanie. Ważne, aby nie naruszyć jej konstrukcji. Restytucja dokumentów polega przede wszystkim na osuszeniu papieru, odgrzybieniu i konserwacji. Mając odpowiedni sprzęt, doświadczenie, wiedzę, a także miejsce, w którym można wykonywać tego typu prace, można podjąć się zadania na znacznie szerszą skalę. Często z takich zabiegów korzystają archiwa, gdzie może dojść do zalania, ale nie tylko to jest powodem. Czasem zwiększona wilgotność powietrza odciska swoje piętno na starych i często cennych dokumentach i książkach, które posiadamy w swoich domowych biblioteczkach.

Co, jeśli nie możesz szybko dostarczyć dokumentów?

W przypadku zalanych dokumentów liczy się czas dostarczenia, czas reakcji. Jeśli z jakichś przyczyn nie jesteś w stanie dostarczyć dokumentów, musisz wiedzieć, że często jedyną metodą na zatrzymanie procesu niszczenia papieru będzie w takim przypadku zamrożenie dokumentów. Osuszanie dokumentów, które zostały zamrożone, jest tak samo efektywne, jak w przypadku teczek, które zostały dostarczone zaraz po wyniesieniu ich z zalanego mieszkania.

Do tego, aby profesjonalnie podejść do osuszania dokumentów, potrzebna jest natychmiastowa reakcja, gdyż papier jest bardzo delikatny i wrażliwy na odkształcenie, płowienie czy pęcznienie co utrudnia odczytywanie zawartości dokumentów, a z czasem, nawet jeśli wyschnie samoistnie, może ulec zniszczeniu, kruszeniu. Optymalna temperatura, w której powinny zostać zamrożone dokumenty, aby można było podjąć się restytucji to -25 stopni Celsjusza.

Czego nie robić, jeśli dokumenty zostaną zalane

Jeśli chcesz uratować zawartość teczek, które uległy zalaniu, pamiętaj, że nie wolno ich układać na stosie, jedna na drugiej. Powoduje to dalsze zniszczenia, które mogą przyczynić się do tego, że nie będzie można ich uratować mimo zastosowania nowoczesnych metod osuszania dokumentów. Zawilgocone dokumenty należy jak najszybciej dostarczyć do firmy, która oferuje osuszanie dokumentów po zalaniu. Jeśli jednak nie można tego zrobić, należy przenieść dokumenty do suchego pomieszczenia lub je zamrozić, jeśli nie będzie możliwe dostarczenie dokumentów do 48 godzin od zalania. Zabrania się także samodzielnego rozklejania kartek, aby można było je wysuszyć w warunkach domowych. Brak doświadczenia i wiedzy na ten temat może przyczynić się do zniszczenia książek i dokumentów. Wystrzegajmy się także tradycyjnych metod na osuszanie dokumentów po zalaniu. Ciepłe powietrze pochodzące z suszarki do włosów to nie najlepsza metoda na odzyskanie ważnych papierów urzędowych czy książek. Ta metoda może jedynie pogłębić zniszczenia, które spowodowała już woda. Ponadto gorący strumień powietrza może jedynie rozpylać drobnoustroje, które mogą rozwijać się na papierze, zwłaszcza po zalaniu. Nie jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda, dzięki której można odzyskać, z pewnością ważne dokumenty. Jedynie profesjonalne osuszanie dokumentów, które jest indywidualnie dopasowane do stopnia zawilgocenia dokumentu, odgrzybianie i konserwacja są w stanie doprowadzić te elementy do stanu użytkowania. Takie usługi wykonuje się często na polecenie bibliotek czy instytucji, w których przechowywane są ważne dokumenty i akta. Nasza firma zajmuje się osuszaniem zarówno książek, dokumentów, akt, rękopisów, map, ale także typowych dokumentów urzędowych, faktur, rachunków, jak i umów wszelkiego typu.

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty