Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, składanie PIT stało się naprawdę proste. Dziś możemy rozliczyć podatek dochodowy bez wychodzenia z domu, w dosłownie kilka minut. Jednak mimo że rozliczanie PIT online jest łatwe i szybkie, to nie oznacza to, że formalność ta nie powoduje problemów. Wiele osób wciąż ma wiele dylematów i pytań dotyczących wypełniania tego obowiązku. Wyjaśnijmy więc sobie najważniejsze kwestie związane ze składaniem PIT za 2022 rok. 

Rozliczenie PIT 2023 — do kiedy?

W przypadku rozliczeń z Urzędem Skarbowym terminowość jest kluczowa. Nie od dziś wiadomo bowiem, że takie instytucje nie przyjmują żadnych wymówek. Wszelkie opóźnienia wiążą się z dotkliwymi karami, z którymi nie ma żadnych negocjacji. Dlatego też warto przestrzegać terminu składania PIT.

Do kiedy mamy czas, by złożyć deklarację PIT? Każdego roku maksymalny termin przypada na ostatni dzień kwietnia. Jednak w roku 2023 będzie nieco inaczej, gdyż dzień ten wypada w niedziele, zaś kolejny to Dzień Pracy. Tym samym ostateczna data składania PIT przesunie się z 30 kwietnia do aż 2 maja, co daje nam aż dwa dodatkowe dni na rozliczenie.

Dla kogo PIT-37 a dla kogo PIT-36?

Wybór odpowiedniego formularza to przy rocznym rozliczeniu podatkowym absolutna podstawa. I choć może wydawać się to oczywiste, to jednak kwestia ta budzi zawsze wiele dylematów. Dotyczy to szczególnie dwóch najpopularniejszych deklaracji, czyli PIT-37 oraz PIT-36. Wyboru powinniśmy dokonać na podstawie źródła uzyskanych dochodów, ponieważ każdy z tych formularzy przeznaczony jest do rozliczenia przychodów o innym pochodzeniu. Kto więc powinien wypełnić PIT-37, a dla kogo właściwą deklaracją jest PIT-36?

PIT-37

Za pomocą formularza PIT 37 rozlicza się wszystkie środki podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej z tytułu stosunku pracy, w której wynagrodzenie otrzymaliśmy za pośrednictwem płatnika. Tym samym taką deklarację wybrać powinny osoby, które chcą rozliczyć dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, a także umowy o dzieło. To samo dotyczy także wynagrodzeń otrzymanych ze spółdzielczego stosunku prac.

PIT-36

PIT 36 to formularz, który służy do rozliczeń dochodów otrzymanych z tytułu działalności gospodarczej. Wybrać powinni go podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej, rozliczający się według skali, czyli osiągający przychody opodatkowane stawką 18% lub 32%. Co najważniejsze, mogą zrobić to jedynie osoby, które uzyskały dochód bez pośrednictwa płatnika. Co więcej, za pomocą deklaracji PIT-36 należy rozliczyć także środki otrzymane z tytułu dzierżawy, najmu, czy też podnajmu oraz wynagrodzenia uzyskane przez zagranicznego płatnika w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczanie podatków jest w dzisiejszych czasach naprawdę bardzo proste. Możemy zrobić to przez internet w dosłownie kilka minut. Choć istnieje kilka sposobów, które umożliwiają nam spełnienie tego obowiązku, to jednak dwa z nich są szczególnie ciekawe i korzystne. Pierwszym jest program PIT. To narzędzie, które udostępnia nam gotowe formularze PIT, które wystarczy jedynie wypełnić odpowiednimi danymi. Oczywiście wszelkimi wyliczeniami zajmuje się sam system.

Bez wątpienia najprostszym dostępnym sposobem na rozliczenie PIT jest jednak usługa Twój e-PIT. To rozwiązanie, które pojawiło się do dyspozycji podatników całkiem niedawno. Jest jednak przełomowe! Twój e-PIT daje nam bowiem dostęp do gotowej i wypełnionej już deklaracji - wystarczy jedynie sprawdzić poprawność danych i dopełnić ewentualne braki. Jak zyskać dostęp do tej usługi? Wystarczy wejść na stronę e-Urzędu Skarbowego i zalogować się tam za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej bądź innych danych.

Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu formularza PIT?

W zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 musimy pamiętać o wielu rzeczach. I to nie jedynie o podstawowych danych. W każdym formularzy PIT dostępne są także rubryki, w których możemy uwzględnić przeróżne ulgi i odliczenia. Po co? By pomniejszyć płacony podatek. Jeśli tylko kwalifikujemy się do uwzględnienia takiej ulgi, to koniecznie z tego skorzystajmy, ponieważ oszczędność może być naprawdę duża. Oczywiście rodzaje obowiązujących ulg podatkowych i zwolnień różnią się, w zależności od źródła dochodu, a tym samym od wybranej deklaracji. Końcowa wartość ulg zależna jest także od samej wysokości osiągniętego dochodu.

PIT-37[1]

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty