Cyfrowe Rewolucje
Radio SzczecinRadio Szczecin » Cyfrowe Rewolucje
  • "Cyfrowe Rewolucje" - prowadzący Ks. dr Krzysztof Łuszczek medioznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Premiera w każdy czwartek o godzinie 19:30 na antenie Radia Szczecin

Żyjemy otoczeni mediami cyfrowymi. Często nie znamy kontekstu ich powstania, funkcjonowania i sposobu wpływu na ludzi. Cyfrowe platformy mogą stać się zarówno narzędziem edukacji jak i przemocy. Co zrobić, aby były społecznie użyteczne? Kiedy i jak powstały, jaka będzie ich przyszłość? Na te pytania i wątpliwości odpowiadają „Cyfrowe rewolucje”, krótkie felietony ks. dra Krzysztofa Łuszczka z Zespołu Pedagogiki Medialnej i Kultury Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Cyfrowe Rewolucje (01.12.2022) - FOMO i fonoholizm – konsekwencje
Oba zjawiska przynoszą określone konsekwencje dla codziennego życia człowieka. Jest to przede wszystkim kształtowanie swojego środowiska zewnętrznego (np. zakupy) jak i wewnętrznego (np. emocje, przyjaźnie) w oparciu o interakcje zapośredniczone w technologii kosztem bezpośrednich relacji z ludźmi.
Cyfrowe Rewolucje (24.11.2022) - FOMO i fonoholizm – co to jest?
Zjawisko przywiązania dzieci i młodzieży do smartfonów nabiera często cech uzależnienia. Określane jest mianem FOMO. Jest to skrót od Fear of Missing Out, czyli najprościej rzecz ujmując „lęk przed odłączeniem”. Natomiast fonoholizm to nałogowe korzystanie z telefonu
Cyfrowe Rewolucje (17.11.2022) - Jak rozsądnie zarządzać wizerunkiem dziecka w sieci?
W przypadku zarządzania wizerunkiem dziecka w sieci trzeba mieć na uwadze dwie perspektywy: aktualną i oddaloną w czasie. W tym pierwszym wypadku chodzi o wykorzystanie materiałów umieszczonych w sieci zazwyczaj w celach przestępczych. W drugim wypadku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak to wpłynie na historię życia dziecka w perspektywie lat.
Cyfrowe Rewolucje (10.11.2022) - Sharenting – skala zagrożeń
Sharenting to nierozważne publikowanie zdjęć i filmów oraz ujawniania informacji z życia dziecka w Internecie przez rodziców. Dokumentowanie każdego momentu z życia dziecka może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych i tym samym narazić się na dodatkowe ryzyko w sieci.
Cyfrowe Rewolucje (03.11.2022) - Sharenting – Skala Zjawiska
Angielskim terminem „sharenting” określa się regularne zamieszczanie przez rodziców w Internecie. Te z pozoru niewinne zachowania mogą stać się przyczyną wielu cierpień a nawet niebezpiecznych sytuacji doświadczanych przez dziecko.
Cyfrowe Rewolucje (27.10.2022) - Cyberprzemoc – Jakie sygnały powinny nas niepokoić?
Szereg sygnałów w zachowaniu dziecka może świadczyć, że doświadcza ono przemocy w Internecie. Po ich zidentyfikowaniu nie można dziecka pozostawiać samego, ale posłużyć się skutecznymi narzędziami w niesieniu pomocy.
Cyfrowe Rewolucje (20.10.2022) - Cyberprzemoc – konsekwencje
Cyberprzemoc, której mogą doświadczyć młodzi użytkownicy Internetu niesie określone konsekwencje. Wśród nich szczególnie niebezpieczne są te długofalowe, bo mogą się utrwalić na długi czas.
Cyfrowe Rewolucje (13.10.2022) - Cyberprzemoc – skala zjawiska
Cyberprzemoc może być dużo bardziej niebezpieczna niż to co moglibyśmy określić tradycyjną przemocą rówieśniczą. Materiały mogą dotrzeć do ogromnej publiczności. Akty cyberprzemocy są rejestrowane i utrwalane w bardzo łatwy sposób i szybko udostępniane szerokiemu gronu odbiorców a Internet zapewnia względną anonimowość sprawcą przemocy.
Cyfrowe Rewolucje (06.10.2022) - "Ulica Sezamkowa" - wyzwania XXI w. i międzynarodowy kontekst
Na początku XXI w. wprowadzono zmiany w „Ulicy Sezamkowej”. Dominującą rolę zaczął odgrywać Elmo i jego świat. Producenci starali się reagować na zmieniające się nawyki przedszkolaków i upowszechnienie urządzeń mobilnych. W 2015 r. „Ulica Sezamkowa” docierała do około 156 milionów dzieci w ponad 150 krajach.
12345