Rozmawiamy o pieniądzach
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmawiamy o pieniądzach
To krótkie rozmowy z ekspertami, które mają wyjaśnić najważniejsze pojęcia związane z pieniędzmi, kredytami czy pożyczkami. Jarosław Gowin i jego goście podpowiedzą jak skutecznie oszczędzać, na co uważać podpisując umowy z bankami czy jak nie dać się oszustom. Wyjaśnią także czym zajmuje się Rada Polityki Pieniężnej, co to jest WIBOR, jaki wpływ na nasze życie mają stopy procentowe czy progi podatkowe.

"Rozmawiamy o pieniądzach w Radiu Szczecin" - prowadzący Jarosław Gowin
Premiera w każdy czwartek o 14.40 na antenie Radia Szczecin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Trzy litery warte miliardy. Co oznacza KPO?
KPO czyli Krajowy Plan Odbudowy. To miliardy dla Polski, które mają nam pomóc podnieść się po covidowej zapaści gospodarczej. Na jakiej zasadzie do nas trafią? Jakie warunki musimy spełnić, żeby je otrzymać? I co z tym wszystkim ma wspólnego Unia Europejska? O to Jarosław Gowin pyta profesora Jarosława Korpysę.
Rozmawiamy o pieniądzach - Kiedy (czy?) węgiel będzie tańszy?
To kolejny efekt wojny na Ukrainie. Ceny węgla podskoczyły nawet o 100 procent. Rząd zapowiada, że będzie taniej, ale czy stawki wrócą do poprzednich poziomów i od czego to zależy? O to profesora Jarosława Korpysę dopytuje Jarosław Gowin.
Rozmawiamy o pieniądzach - Ukraińcy nie zabierają nam pracy
Przynajmniej 160 tysięcy uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce od początku rosyjskiej napaści. Jak to wpływa na sytuację gospodarczą i na rynku pracy? Czy oznacza większą konkurencję wśród osób, które szukają zatrudnienia? Między innymi o to Jarosław Gowin pyta ekonomistę, profesora Jarosława Korpysę.
Dla odmiany - dobre wiadomości
Bezrobocie jest niższe od przewidywań rządu i ekspertów. Jak to przekłada się na rynek pracy? Z czego wynika ta tendencja? Czy czekają nas dalsze spadki? Na te pytania odpowiadał profesor Jarosław Korpysa w rozmowie z Jarosławem Gowinem.
Koniec inflacji = koniec kłopotów?
Inflacja wciąż niepokojąco rośnie, ale czy jej spadek natychmiast obniży ceny i poprawi stan budżetów domowych? Sprawa nie jest taka prosta, co wyjaśnia prof. Jarosław Korpysa w rozmowie z Jarosławem Gowinem.
Jak nie lokata, to co? O oszczędnościach i obligacjach
Trudno jest wzbogacić się inwestując w lokaty bankowe czy odkładając na kontach oszczędnościowych. Są jednak inne opcje - na przykład obligacje. Jaki zysk mogą przynieść? Jak funkcjonują? O to Jarosław Gowin pytał profesora Jarosława Korpysę.
Rządowa odsiecz dla kredytobiorców - faktyczna, czy pozorna?
Stopy procentowe znów poszły w górę. Rząd szykuje jednak pakiet wsparcia dla osób, którym coraz trudniej jest udźwignąć comiesięczne raty. Czy te rozwiązania mogą faktycznie pomóc kredytobiorcom? O tym Jarosław Gowin rozmawia z prof. Jarosławem Korpysą.
Putin zakręcił kurek. Czy to już czas na panikę?
Rosja odcięła Polskę od swojego gazu. Co to dla nas oznacza? Wyższe rachunki? Kłopoty z dostawami? Jak powinniśmy się zachować. Czy skoro Rosja zakręca zawór, my również powinniśmy przykręcić kurki na piecu? O tym rozmawiamy z ekonomistą, profesorem Jarosławem Korpysą z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Litry grozy. Czy tankować na zapas?
Wizyty na stacjach benzynowych są ostatnio bardziej bolesne. Niektórzy próbowali się zabezpieczyć przed kolejnymi podwyżkami tankując do pełna i jeszcze do kanistrów i innych pojemników. Czy takie działanie ma sens? Czy są szanse na obniżki? O to Jarosław Gowin pytał ekonomistę, profesora Jarosława Korpysę z Uniwersytetu Szczecińskiego.
12